Prekių katalogas

Ekologiškos medvilnės gaminiai vaikams

 • Drabužiams gaminti naudojami patys įvairiausi audiniai - nuo natūralių iki sintetinių. Pastaruoju metu vis dažniau girdime kalbant ir apie ekologišką medvilnę. Kodėl turėtume ją rinktis?

  Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

  06.08.2020 

   

           

   

  Įsigalėjus masinei gamybai, išaugus vartojimui gamintojai siekia tekstilės gaminius pagaminti kuo greičiau, patiriant mažesnes sąnaudas. Tekstilės pramonė – viena labiausiai teršiančių aplinką. Pavyzdžiui, vieniems medvilniniams marškinėliams pagaminti nesilaikant ekologijos principų išeikvojama net per 1 kubinį metrą (1000 litrų!) vandens. Sąvartynuose tekstilės atliekos sudaro apie 5 proc. visų atliekų, net penktadalis gėlo vandens užteršiama tekstilę apdirbant ir dažant.


  Vienas plačiausiai naudojamų tekstilės pluoštų – medvilnė. Situaciją galime pakeisti labai paprastai – tiesiog rinkdamiesi ekologiškos medvilnės gaminius. Tad ką svarbu žinoti kiekvienai vaikus auginančiai šeimai?


  Kuo išskirtinė ekologiška medvilnė?


  Auginimas. Visų pirma, auginant ekologišką medvilnę nenaudojamos cheminės trąšos, pesticidai ir insekticidai. Pavyzdžiui, apskaičiuota, kad medvilnę auginant tradiciniu būdu panaudojama apie 25 proc. visų insekticidų, pesticidų – apie 10 proc.
  Rinkimas. Pagal visus ekologijos principus auginama medvilnė turi būti surenkama rankomis.
  Apdirbimas. Apdirbant ekologišką medvilnę visuose etapuose naudojamos tik organinės kilmės žaliavos. Ekologiška medvilnė nėra balinama, dažymui naudojami nekenksmingi mažo poveikio dažai.


  Palyginimui, tradiciškai apdirbant medvilnę naudojami cheminiai dažai, kurių sudėtyje aptinkama sunkiųjų metalų bei chloro junginių. Nemažai dažiklių laikomi potencialiais alergenais, ir nors ant gaminių etikečių dažniausiai nerasime įrašų (įstatymuose nenumatyta prievolė nurodyti dažiklius), žinoti pavojingiausius reikėtų.
  Analogiškai kenksmingi – ir balikliai bei pagalbinės medžiagos, saugančios drabužius nuo glamžymosi ir blukimo. Šiuo tikslu gali būti panaudotas net ir formaldehidas – potencialus dermatito sukėlėjas, chemikalas, pavojingas įkvėpti, dirginantis kvėpavimo takus.


  Tad geriausias sprendimas – savo mažyliams, o ir sau visuomet rinktis tik sertifikuotų gamintojų ekologišką produkciją.

   

      


  Kuo ekologiškos medvilnės gaminiai vaikams pranašesni už kitus gaminius?


  1. Laidūs orui

  Medvilninis pluoštas, kaip ir šilko, vilnos ar bambuko audiniai, yra laidus orui ir leidžia odai kvėpuoti. Viena geriausių medvilnės savybių – jog ji puikiai sugeria drėgmę (iki 20–60 proc. savo svorio), todėl net ir karštą vasaros dieną aprengtas medvilniniais drabužiais mažylis mažiau prakaituos, o prakaito perteklius susigers į audinį.


  2. Nesukelia alerginių odos reakcijų


  Vaikų oda – itin plona, jautri, linkusi sausėti, greitai sudirgstanti. Ne tik maistas, kosmetika, bet ir netinkamai apdirbtų pluoštų drabužiai gali sukelti alergines odos reakcijas: niežulį, paraudimus, bėrimus ir kt. Rinkdamiesi ekologiškos medvilnės drabužius būsite užtikrinti, kad jie nesukels alergijos nei dabar, nei neigiamai vaiko sveikata atsilieps ateityje. Tad organiška medvilnė puikiai tinka net ir alergiškiems vaikams.


  3. Ypač švelnūs, nevaržantys vaiko judesių


  Vilnoniai audiniai – šiurkštoki, linas greitai glamžosi, tad organinė medvilnė tampa idealiausia pasirinkimo alternatyva. Medvilnės audinys – švelnus, lygus, mažiaus besiglamžantis ir, svarbiausia, nevaržantis judesių. Kūdikiai ir vaikai daug juda, todėl svarbu, kad drabužis gerai priglustų prie kūno, bet netrukdytų judėti ir susipažinti su pasauliu taip, kaip mažylis nori.


  4. Nekyla pavojus apsinuodyti


  Kūdikiai viską kiša į burnytę, todėl netyčia gali „paragauti“ ir savo marškinėlių, smėlinuko ar šliaužtinuko rankovės. Bene didžiausias pavojus kyla rengiant naujus neišskalbtus drabužėlius – būtent dėl to gamintojai visus drabužius prieš naudojant pataria išskalbti. Pasirinkę organinę medvilnę būsite tikri, kad mažylio sveikatai įprotis paskanauti drabužėlių nė trupučio nepakenks.


  5. Tvirti bei kokybiški


  Medvilnė – vienas atspariausių ir tvirčiausių pluoštų, todėl įprastai vienas mažylis kokybiško medvilninio drabužio net nesunešioja: jį toliau sėkmingai dėvi broliukai, sesutės, draugų ar giminaičių vaikai.


  Šiuo metu kokybiškos medvilnės gaminių mažiesiems šeimos nariams galite įsigyti net neišėję iš namų. Dar geresnė žinia – el. parduotuvėje naturoti.lt visi medvilnės gaminiai pasiūti tik iš ekologiškų žaliavų.


  Draugiškumas gamtai ir žmogui – taip pat svarbi ekologiškos medvilnės gaminių savybė


  Jei renkatės ekologiškos medvilnės gaminius, prisidedate prie tvarios aplinkos puoselėjimo. Auginant žaliavą ekologiškai ir apdirbant organinę medvilnę:


         • mažinama tarša: tausojami vandenynai, ekosistema;
         • taupomi gamtos ištekliai;
         • dirvožemis, o kartu ir požeminiai vandenys apsaugomi nuo trąšų, pesticidų, kitų chemikalų;
         • kenksmingo poveikio išvengia medvilnės laukuose plušantys darbininkai, nes organinės medvilnės gamintojai laikosi sąžiningo darbo (angl. fair labor) principų;
         • auginant organinę medvilnę nenaudojami GMO produktai.


  Tikimės, kad nuo šiol visos jūsų šeimos spintose vis daugiau vietos užims ekologiškos medvilnės gaminiai!