Prekių katalogas

Alternatyvūs natūralūs pluoštai ekologiškai medvilnei

  • Medvilnė – vienas plačiausiai naudojamų natūralių pluoštų, tačiau jis turi alternatyvų. Vilna, linas, sojos, kanapių, bambukų pluoštai. Sužinokime apie juos daugiau. 

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    07.08.2020

     

    Ką tėveliai išloš rinkdamiesi ekologiškų pluoštų drabužius?


    Pasaulyje nuolat daugėja nuo įvairių odos ligų, alergijų kenčiančių žmonių. Pavyzdžiui, JAV 2015 m. įvairių formų odos alergiją turėjo per 8,8 mln. vaikų. Lietuvoje situacija taip pat komplikuota: nuo 2014 m. fiksuotas padidėjęs sergamumas kontaktiniu alerginiu (ne atopiniu) dermatitu. Juo daugiausia sirgo kūdikiai ir vaikai iki 9 m.


    Vienas iš būdų kovoti su odos alerginėmis reakcijomis – rinktis ekologiškų pluoštų drabužius. Pavyzdžiui, sergant atopiniu dermatitu patariama daugiau dėmesio skirti drabužėlių kokybei, vengti sintetinių pluoštų, kurie gali dirginti jautrią vaikų odą.


    Ekologinėje gamyboje pasitelkiamos tik organinės kilmės žaliavos, nė viename iš drabužių gamybos etapų nenaudojami chemikalai, dažai ar balinimo priemonės, galinčios tik dar labiau paaštrinti alergijas.


    Lininiai drabužiai vaikams


    Linų pluoštas yra ekologiškas, nes jį auginant nedaroma žalos aplinkai. Apdirbant lininį audinį taip pat nesusidaro atliekų, todėl rinkdamiesi lininius drabužius saugote gamtą. Europoje užauginamas aukščiausios kokybės ekologiškas linų pluoštas.


    Ekologiškas lino audinys puikiai tinka vaikų drabužėliams siūti:
    1. Linų pluoštas – tvirtas, stiprus, atsparus dilimui.
    2. Ant lino mažiau kaupiasi ne tik nešvarumai, bet ir skalbimo priemonių likučiai, todėl rizika, kad lininis drabužis sukels nepageidaujamų odos reakcijų – minimali.
    3. Kuo daugiau kartų lininiai drabužiai skalbiami, tuo švelnesni ir lygesni jie tampa.
    4. Linas yra antialerginis, atsparus statiniam krūviui, todėl nesielektrina, laidus orui, puikiai sugeria, bet tuo pačiu ir išgarina drėgmę, todėl oda nešunta.


    Vilna – viena seniausių žaliavų


    Vilna – natūralus itin šiltas audinys. Nors tradiciškai manoma, kad vilnonis audinys „kanda“ ir vaikai tikrai nedėvės vilnonių drabužių, tačiau išties kuo vilna plonesnė, tuo ji minkštesnė ir švelnesnė. Vaikų drabužiams daugiau naudojama nešiurkšti, lengva, bet šilta alpakų, merinosų vilna.


    Vilna, kaip ir linas – visiškai natūralus pluoštas, tačiau visas geriausias savybes išsaugo tik ekologiškai apdirbta žaliava. Naudojant chemikalus pakeičiamos vilnos savybės: ji nesivelia, jos neatakuoja kandys, tačiau dervos prisotintas audinys praranda visas gerąsias savybes.


    Naujovė rinkoje – sojos pluoštas


    Sojos pluoštas gaminamas iš pupelių luobelių – jos gaunamos perdirbus atliekas.


    • Sojos audinys – labai švelnus, todėl neretai pavadinamas tiesiog sojų šilku ir lyginamas su kašmyru.
    • Kartu jis – tvarus, gamybos procese nekenkiama aplinkai.
    • Sojų pluošto audiniai – nesiglamžantys, lengvi, tad tinka apatiniams ir vasariniams drabužiams siūti.
    • Sojų pluoštas gerai sugeria bei išgarina drėgmę, todėl tinka tiek suaugusiųjų, tiek ir vaikų drabužėliams.
    Ir tai – vos keli iš sojos pluošto privalumų.


    Ar kanapių, bambukų ir kukurūzų pluoštai gali išstumti tradicinę ekologišką medvilnę ir liną?


    Kanapės – vienas atspariausių augalų, jų beveik nepuola kenkėjai, todėl išsiverčiama be insekticidų ir kitų chemikalų. Vienas žemdirbių išsakomas kanapių kultūrų trūkumas - jos nualina žemę, todėl prireikia nemažai laiko, kad buvusiuose kanapių laukuose vėl būtų galima auginti kitas kultūras. Kaip audinys kanapių pluoštas savo savybėmis primena liną: vasarą dėvint drabužius iš kanapių pluošto nekaršta, audinys gerai sugeria drėgmę. Kanapių pluoštas maišomas su ekologiška medvilne ar bambuku. Toks audinys – itin švelnus kūdikių ir vaikų odelei.


    Ekologiškas bambukų pluoštas pasižymi antibakterinėmis savybėmis, puikiai sugeria drėgmę (net iki 4 k. greičiau ir apie 1,7 k. daugiau nei medvilnė), yra ypač plonas, švelnus, bet kartu ir tvirtas, šiek tiek blizga. Dėl minėtųjų savybių bambukas plačiausiai naudojamas gaminant kūdikių prekes, ekologiškas sauskelnes, vonios tekstilę.


    Iš kukurūzų pluošto pagamintiems audiniams reikia ypač mažai priežiūros, jie gana pigūs ir patogūs dėvėti. Kukurūzų pluoštas atsparus ultravioletiniams spinduliams, todėl neblunka, taip pat prasčiau sugeria kvapą, todėl karštu oru į drabužius mažiau įsiskverbia prakaito kvapas. Iš kukurūzų pluošto siuvami drabužiai, sauskelnės, patalynė, audžiami kilimai ir apmušalai. Pats pluoštas yra ekologiškas.


    Mediena drabužių gamyboje


    Viskozė – dar viena medžiaga, kuri yra natūrali ir biologiškai skaidoma. Tačiau viskozė gaminama iš medienos masės, todėl svarbu įsitikinti, jog ji būtų ruošiama iš tvariai auginamų medžių, o ne prisidedama prie senų ar nykstančių miškų naikinimo.


    Tencelis – audinys iš medienos plaušų, tačiau taip pat, kaip ir perkant drabučius, pasiūtus iš viskozės, derėtų įsitikinti, kad audinio gamyboje naudojami medžiai, kuriuos kertant neprisidedama prie klimato kaitos, senų ar rūšinių medžių naikinimo. Sakoma, jog tencelis šiltas kaip vilna ir švelnus, kaip šilkas ir turi vėsinančių savybių tad itin tinkamas vaikų patalynei gaminti.


    Iš medienos pagaminti pluoštai yra natūralūs ir gamtoje suįrantys, vis tik reikėtų įsitikinti, jog pluoštas yra ekologiškas ir jo gamyboje nebuvo naudojamos kenksmingos medžiagos.


    Antrinės žaliavos: ką mums gali pasiūlyti šiuolaikinė rinka?


    Šiuo metu vienas populiariausių perdirbtų pluoštų – REPREVE. Tai medžiaga, pagaminta perdirbus plastiką (daugiausia PET butelius). Dalį produkcijos iš REPREVE audinio jau gamina maždaug apie 100 prekės ženklų, ir jų nuolat daugėja. Taip pat galima įsigyti produkcijos iš perdirbto nailono. Jis gaunamas iš buitinių, po vartojimo susidariusių atliekų, tokių kaip audiniai, kilimų pluoštai, žvejybos tinklai.


    Natūralus ir ekologiškas pluoštas – ar tai vienodos sąvokos?


    Pastebime, kad šiuolaikinėje rinkoje prekybininkai žongliruoja sąvokomis „natūralus“ ir „ekologiškas“, o vartotojams sudėtinga atskirti, kuris produktas palankus sveikatai ir planetai.


    Terminas „ekologiškas“ įteisintas viename iš ES Tarybos reglamentų. Tuo tarpu užrašas „natūralus“, ypač jei produkcija nėra paženklinta atitinkamais sertifikatais, nėra pagrįstas. Tad kitame straipsnyje pasidalinsime patarimais, kaip atpažinti natūralius ir ekologiškus audinius, aptarsime jų kilmę ir kokybę pagrindžiančius ženkliukus.


    Jei kalbėtume apie audinius, medvilnė, linas, vilna ir kt. yra natūralūs pluoštai, tačiau anaiptol ne visi jie ekologiški. Tobulas derinys – jei pluoštas ir natūralus, ir ekologiškas.