BPA free
-
Ar tikrai ,,BPA free" ženklu pažymėta produkcija yra saugi?
Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
01.10.2020
Kas yra BPA?
Kaip jau rašėme paskutiniame straipsnyje – BPA arba kitaip, bisfenolis A, yra plačiausiai plastiko ir dervų pramonėje naudojama sintetinė medžiaga, turinti toksinį poveikį žmogaus organizmui. Tai yra reprodukcinę ir endokrininę sistemas veikianti medžiaga, taip pat kelianti grėsmę vaisiaus smegenų vystymuisi. Ne veltui išsivysčiusiose šalyse BPA naudojimas yra griežtai reguliuojamas arba jo siekiama visiškai atsisakyti. Todėl ant daugelio prekių atsirado užrašas ,,BPA free“ arba lietuviškai ,,Be BPA“.
Tačiau iškyla klausimas – jeigu produkcijai gaminti nenaudojamas BPA, tuomet kas naudojama vietoje jo ir ar tos medžiagos yra saugios?
Kur slypi problema?
,,Kadangi ,,BPA-free“ tapo madinga, plastiko gamintojai tiesiog šėlsta vietoje BPA naudodami kitas medžiagas – BPS, BPF, BPAF, BPZ, BPP, BHPF ir t.t.‘‘ – rašo National Geographic (1). ,,Jų visų pavadinimuose yra BP, nes jie turi tą pačią bisfenolio cheminę struktūrą. Kiekviena nauja versija skiriasi nežymiai, tarsi pakeisdama mėlyną ,,Lego“ kaladėlę į raudoną.‘‘
Problema ta, kad siekdama patenkinti paklausą, pramonė dirba dideliais tempais. Vos ne kasdien atsiranda naujų junginių, kurie turi plastiko produkciją padaryti tvirtesnę, atsparesnę ir ,,saugesnę". Produkcija saugesnė ne todėl, kad iš tiesų yra saugi, o todėl, kad savo sudėtyje nebeturi ,,nesaugios'' medžiagos. Taip nutiko ir su BPA. Šią medžiagą paskelbus kenksminga sveikatai, ją stengiamasi pakeisti kitomis medžiagomis ir naudotis ženklu ,,BPA free". Bet ar tos kitos medžiagos saugesnės? Į šį klausimą atsakinėja ne pramonė, o ją besivejantys mokslininkai.
Bisfenolis S ir bisfenolis F
Vieni iš dažnesnių BPA pakaitalų yra BPS (bisfenolis S) ir BPF (bisfenolis F). Tačiau mokslininkai jau nustatė, kad abi šios medžiagos yra susiję su padidėjusia nutukimo rizika vaikų amžiuje (2). Kitame tyrime BPS buvo atsakingas už genetinius reprodukcinės sistemos pokyčius vyriškos ir moteriškos lyties pelių organizmuose (3).
Dar 2005 metais išspausdinto straipsnio autoriai teigia, jog BPS ir BPF turi hormoninį poveikį (4), todėl yra ne mažiau sveikatai kenksmingos medžiagos negu BPA.
Tad apibendrinant galima teigti, jog nevertėtų apsigauti užrašu ,,BPA free“, nes bisfenolį A pakeitus kitais bisfenoliais, neigiamas poveikis sveikatai gali būti lygiai toks pats. Būtent dėl šių priežasčių vietoje plastiko rekomenduojama rinktis jo alternatyvas - stiklą, popierių, drobę ir pan. Ypatingai tai svarbu besilaukiant ir auginant vaikus. Besivystantis ir augantis organizmas yra imlesnis toksinių medžiagų poveikiui, todėl ir pasekmės gali būti skaudesnės. Nelaukime, kol jas pastebėsime, imkimės veiksmų jau šiandien.Nuorodos
1. M.Wei-Haas ,,Why BPA-free may not mean a plastic product is safe”. September 13, 2018, National Geographic. https://www.nationalgeographic.com/science/2018/09/news-BPA-free-plastic-safety-chemicals-health/
2. M.Jacobson Chemicals replacing BPA in plastics, cans increase childhood obesity risk
3. Horan TS, Pulcastro H, Lawson C, et al. Replacement Bisphenols Adversely Affect Mouse Gametogenesis with Consequences for Subsequent Generations. Curr Biol. 2018;28(18):2948-2954.e3. doi:10.1016/j.cub.2018.06.070
4. Rochester JR, Bolden AL. Bisphenol S and F: A Systematic Review and Comparison of the Hormonal Activity of Bisphenol A Substitutes. Environ Health Perspect. 2015 Jul;123(7):643-50. doi: 10.1289/ehp.1408989. Epub 2015 Mar 16. PMID: 25775505; PMCID: PMC4492270.