Prekių katalogas

Čiužiniai vaikams - naudinga informacija ir patarimai

  • Kad miegas būtų kokybiškas ir saldus, o vaikas pabustų pailsėjęs bei kupinas jėgų - kokį čiužinį pasirinkti?

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

     

    Prisipažinsiu, šiam straipsniui ruošiausi ilgai ir tai vienas iš daugiau laiko bei energijos pareikalavusių mano darbų. Kodėl? Nes nėra visuotinai nustatytų gairių, protokolų ar rekomendacijų, kurios padėtų pasirinkti tinkamą čiužinį vaikams. Vaikų ortopedai, tarp jų ir aš, puikiai pažįstame vaikų anatomiją, žinome jų fiziologiją, galime suteikti įvairių rekomendacijų, tačiau apie čiužinius mums informacijos trūksta.

    Šis straipsnis bus iš mokslinių šaltinių ir patikimų organizacijų surinkta informacija, kurią pamėginsiu susisteminti taip, jog perskaitę jau tikrai žinotumėte, kokie kriterijai padės pasirinkti patį tinkamiausią čiužinį Jūsų vaikui.

     

    Čiužinių mokslas

    Kaip jau minėjau, mokslo nėra daug. Kodėl? Nes tai brangu ir labai brangu.  Ir gal čiužiniai nėra pats įdomiausias siužetas moksliniam tyrimui tiems, kurie čiužinių negamina ir nepardavinėja. Juk vienaip ar kitaip bandymų būdu praktiškai visi galime pasirinkti sau patogiausią čiužinį. Nepaisant to, šį bei tą literatūroje surasti galima, todėl trumpai peržvelkime tas publikacijas, kurios yra jauniausios ar galinčios suteikti įdomesnės informacijos. 

    Pradėkime nuo 2011 metais publikuoto tyrimo (finansuoto Sleep to Live Instituto), kuriam buvo atrinkti 128 sveiki žmonės. Tiriamiesiems buvo suteikta galimybė išmėginti miegoti ant 7 skirtingų čiužinių, kiekvienam čiužiniui skiriant po 1 mėnesį laiko. Kai po 7 mėnesių tyrėjai pradėjo sumuoti rezultatus ir skelbti išvadas, paaiškėjo tik tiek, kad čiužinys miego kokybei svarbu ir kad kiekvienas individas renkasi jam tinkantį čiužinį pagal jam žinomus kriterijus. Taigi, visi renkasi skirtingai ir bendrų rekomendacijų suformuluoti nepavyko. Dar vienas įdomus pastebėjimas iš šio tyrimo - renkantis čiužinį parduotuvėje ar ekspozicijoje, žmonės yra labiau linkę pasirinkti jiems kasdieniam miegui netinkantį pagrindą. Tad štai dar viena čiužinio pasirinkimą apsunkinanti aplinkybė - tik išbandę čiužinį realiame gyvenime galime pasirinkti tinkamiausiai. 

    Dar vienas, 2012 metais publikuotas tyrimas, aptiko, jog kūno stabilumo miegant neužtikrinantys čiužiniai verčia žmones daugiau judėti naktį, o tai nėra idealios sąlygos kokybiškam miegui. Tai įdomi ir jau šiek tiek apčiuopiamesnės naudos turinti informacija, galinti padėti pasirinkti tinkamiausią čiužinį.

    Štai 2021 metais publikuota tyrimų apžvalga ieškojo atsakymo į klausimą, kokį čiužinį pasirinkti, siekiant išvengti nugaros skausmo. Tyrimui buvo atrinktos 39 publikacijos, kuriomis remiantis tyrėjai pateikė savo išvadas. Pirmoji išvada leido teigti, kad asmenims, kenčiantiems dėl nugaros skausmo, reikėtų rinktis vidutinio kietumo čiužinį. Būtent šie čiužiniai pagerina miego kokybę ir sumažina nugaros skausmo riziką. Prie dar geresnių rezultatų gali prisidėti ir funkcinės lovos, turinčios valdymo mechanizmus ir leidžiančios surasti optimalią padėtį miegui tuo pagerindamos ir miego kokybę. Įdomu, jog miego kokybę galima veikti ir čiužiniais, galinčiais keisti savo temperatūrą - prailginti lėto miego stadijas, atitolinti pabudimo momentą, sukurti kokybiškesnį gilų miegą.

    Kad neapsikrautume mokslu, kuriam apibendinti galėčiau pasakyti - reikalingi tolimesni moksliniai tyrimai, čia ir baigsiu. Verčiau pereikime prie tam tikrų organizacijų ir jų siūlomų rekomendacijų čiužiniams.

     

    Čiužiniai kūdikiams

    Kūdikiai miega daug ir miego laikas trukme gerokai lenkia būdravimo laiką. Tai natūrali mažylių fiziologija, todėl poilsio vietos kokybė jiems labai svarbi. Štai kodėl lopšelio ar lovelės čiužinys turėtų būti parinktas tinkamai. Pagrindinės taisyklės yra dvi:

    - lopšelio dydį ideliai atitinkantis čiužinys, kad jo kraštuose neliktų jokių tarpų, į kuriuos kūdikis galėtų įkristi;

    - pakankamai tvirtas ir kietas čiužinys, nesukeliantis uždusimo rizikos (SKMS - staigus kūdikio mirties sindromas).

    Pasinaudosiu proga priminti, kad siekiant sukurti saugias miego sąlygas kūdikiui, jo lovelėje turėtų ne tik atsirasti tinkamas čiužinys, bet ir nebūti jokių pašalinių daiktų - pagalvių, antklodžių, žaislų, migdukų ir pan. Taip pat svarbu kūdikio pernelyg neprirengti, pasirūpinti tinkama oro kokybe patalpoje, kūdikio miegojimo vietos nedengti užuolaidomis, skaromis, vystyklais ar baldakimais. O Jungtinių Amerikos Valstijų patirtis parodė, kad kūdikio migdymas ant nugaros itin ryškiai sumažina SKMS riziką.

    Literatūroje galima rasti rekomendacijų, jog kūdikio lovelėje vaikas turėtų miegoti iki maždaug trejų metų amžiaus arba iki tol, kol lovelės bortelis pasidarys trijų ketvirtadalių vaiko ūgio (dėl rizikos iškristi). Kadangi vaikai nuo vienerių metų jau pereina į kitą todlerio gyvenimo etapą, kuomet yra judresni, geriau valdo savo kūną, atsiranda įvairių norų miegoti viena ar kita pozicija bei gebėjimas keisti pozicijas patiems yra pakankamai išvystytas, tuomet galima mažyliui pasiūlyti ir minkštesnį čiužinio variantą. Jeigu mažylis lieka miegoti toje pačioje lovelėje, tuomet pravartu iš pat pradžių pagalvoti apie dvipusį čiužinį, kurio viena pusė yra kietesnė, skirta kūdikiui, o kita - minkštesnė. 

     

    Bendros rekomendacijos

    Šios bendros rekomendacijos tinka nebe lopšeliui ar lovytei, bet įprastai vaiko lovai. Nors vaikams skirtos rekomendacijos iš tiesų tinka ir suaugusiems. Na, gal mums nėra reikalingi drėgmės nepraleidžiantys čiužiniai, bet visa kita tikrai gali būti pritaikyta tiek mažiems, tiek dideliems. 

     

    Į ką kreipiame dėmesį rinkdamiesi čiužinį:

     

    Kietumas - nors kūdikiams reikalingas kietesnis čiužinys, tačiau panašu, kad paaugusiems vaikams būtent vidutinio kietumo čiužinys gali suteikti geriausią miego kokybę ir padėti kūnui miego metu surasti patogiausią poziciją.

    Tiek vaikams, tiek suaugusiems pernelyg kietas čiužinys gali sukelti miegojimo ant grindų jausmą, kuomet tam tikros kūno sritys, kurios remiasi į kietą čiužinį, patiria didelį spaudimą, sutrinka jų kraujotaka, gali atsirasti diskomforto jausmas, skausmas. Tuo tarpu panirus į pernelyg minkštą čiužinį kūno ašis gali išsikraipyti, tai yra prarandamas lygiavimas tarp galvos, stuburo slankstelių ir dubens, o tai gali sukelti raiščių ar raumenų įtampą. Beje, paradoksas, bet itin minkšti čiužiniai taip pat gali sukelti miegojimo ant grindų efektą - panirus į tokį čiužinį apribojamos judėjimo galimybės, todėl tam tikri kūno taškai ilgai išbūdami vienoje spaudimo pozicijoje taip pat gali patirti nemalonias to komplikacijas - sutrikusią kraujotaką, prispaustus nervus, maudimą ar skausmą. 

    Renkantis čiužinio kietumą svarbus ir miegančiojo svoris. Mažesnio svorio žmonės gali rinktis ir minkštesnius čiužinius, nes jie savo svoriu neįspaudžia čiužinio tiek, jog tai pernelyg iškreiptų kūno ašį ar juos ,,įcementuotų'' į vieną miegojimo poziciją. Tuo tarpu viršsvorio turintiems žmonėms patariama atkreipti dėmesį į kietesnius, geriau kūno formas palaikančius čiužinius. 

    Kai kurie gamintojai siūlo pasirinkti čiužinį pagal kietumo skalę. Bet tai daugiau kiekvienam gamintojui individuali skalė, padedanti pasirinkti tarp jo gaminamų čiužinių, tačiau ji netiks kito gamintojo čiužiniams. Todėl čiužinių kietumo skalė nepadės išsirinkti čiužinio, jeigu renkatės tarp skirtingų gamintojų čiužinių.

     

    Dydis - be galo individualus parametras. Čiužinio dydis priklauso nuo individualių poreikių - vaikams pakanka viengulio čiužinio, tačiau mėgstantiems turėti daugiau erdvės vertėtų pasirinkti ir kiek platesnį čiužinį. Taip pat visada norėsis didesnio čiužinio, jeigu lovoje miega du vaikai ar dažnai joje atsiduria miegą saugantys tėtis ar mama. Tad trumpai, dydis yra visiškai laisvas pasirinkimas.

     

    Medžiagos - plati tema. Čiužiniams gaminti naudojamos įvairios medžiagos, todėl renkantis čiužinį gali būti svarbu atsižvelgti į asmens sveikatos būklę - alergijas,  turimas ligas, polinkį į naktinį prakaitavimą. Pavyzdžiui, putplastis ir lateksas gali padėti miegoti vėsiau, negu, tarkim, vilna. O alergiškiems vaikams geriau rinktis kuo mažiau cheminėmis medžiagomis apdorotas medžiagas bei patalynės erkučių dauginimuisi nepalankias sąlygas sukuriančius čiužinius. Dar vienas gana pravartus dalykas - viršutinį neperšlampamas čiužinio sluoksnis mažesnio amžiaus vaikui. Tikrai neretai praverčia tada, kai nėra susiformavę tvirti šlapimo sulaikymo įgūdžiai ar bent jau iki tol, kol naktinių ,,avarijų" tikimybė ryškiai sumažėja (maždaug iki mokyklos). 

    Žinoma, ne paskutinėje vietoje turėtų būti ir medžiagų tvarumas bei jų poveikis aplinkai ir žmogui. Nesinorėtų, kad čiužinys būtų pagamintas iš kenksmingų medžiagų ar apdorotas tam tikromis drėgmę bei degumą mažinančiomis, tačiau žmogaus sveikatai žalą darančiomis medžiagomis. 

     

    Atsparumas ir ilgaamžiškumas - tikrai ne paslaptis, kad vaikams skirti čiužiniai turi atlaikyti kartais ir labai neįtikėtinus iššūkius. Kaip antai - šokinėjimas. Retai sutiksite suaugusį žmogų, šokinėjantį ant savo lovos, nors dvigulės suaugusiųjų lovos tikrai patogios tai daryti. Juokauju. Bet vaikai tikrai įsigudrina pašokinėti ir ant savo siauresnės, viengulės lovos. Ne tik pašokinėti, bet ir vartytis, žaisti, statyti namus, rengti slėptuves ir dar bala žino ką. Na, ir visokie drėgmės iššūkiai vaikiškiems čiužiniams tenka daug dažniau. Tad jeigu galvojate, kad vaikams bus leista laisvai elgtis su čiužiniu, prieš jį įsigydami teiraukitės pardavėjų ar nėra uždrausta šokinėti ant čiužinio ir ar jis turi neperšlampamą paviršių.

     

    Čiužiniai vaikams su specialiais poreikiais

    Specialiųjų poreikių turintiems vaikams bendrosios rekomendacijos gali netikti, todėl rekomenduočiau kiekvieną atvejį vertinti atskirai ir nebijoti dėl čiužinio pasirinkimo pasitarti su vaiko gydytoju. Pavyzdžiui, visiems žinoma, sunkios negalios reikalauja specialiai pritaikytų medicininių čiužinių. Tačiau rečiau kas pamąsto, jog autizmo spektro sutrikimą turintys vaikai gali visiškai nemėgti miegoti ant jiems netinkačio kietumo čiužinio. O kai kurių vaikų su lengva negalia gebėjimą pakilti nuo lovos gali apriboti pernelyg minkštas čuižinys, nuo kurio sunku atsispirti. Todėl svarbu atsižvelgti į visas individualias aplinkybes, galinčias turėti įtakos čiužinio pasirinkimui.

     

    Tikiu, kad ši informacija padės bent jau įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti čiužinys vaikui ir kokiais kriterijais remiantis galima išsirinkti patį tinkamiausią. Taip pat padės suformuluoti klausimus čiužinių gamintojui bei pardavėjui. 

    Kaip jau minėjau tekste, čiužinių tema nesibaigė, dar detaliau aptarsime jų medžiagiškumą, panagrinėsime jų gamybą, tvarumą, galimybę būti ekologiškais ar bent jau saugiais vaiko sveikatai. Tad kitas straipsnis - jau ne už kalnų.

     

    Sveikam ir patogiam miegui,

    Raimonda