Prekių katalogas

CO2 pėdsakas

Kaip sumažinti CO2 pėdsaką auginant vaikus?

Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

17.08.2020 

 

Kas yra CO2 pėdsakas ?


Anglies pėdsakas yra bendras išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekis, susidarantis dėl žmogaus veiklos. Šiltnamio efekto dėka Žemėje temperatūra yra optimali gyvybei. Tačiau problema atsiranda dėl to, jog sparčiai didėjant minėtų dujų kiekiui, klimatas taip pat sparčiai šyla. Tad greituoju traukiniu keliaujame link pernelyg karšto klimato, kuriame gyvybės egzitavimas taptų sudėtingu procesu. Žinoma, yra organizmų, kurie gyvena didelėje temperatūroje ir vargo nemato, tačiau jie prie tokios temperatūros prisitaikė tūkstančius metų užtrukusios evoliucijos dėka. Deja, nei žmogus, nei didžioji dalis gyvybės neturės tiek laiko ir negalės prisitaikyti prie sparčiai šylančio klimato. Štai kodėl svarbu suprasti, koks mūsų elgesys mus pačius veda į pražūtį.


Daugiausia šiltnamio efektą kuriančių dujų susidaro dėl transporto, žmogaus buitinės veiklos bei maisto pramonės. Jeigu norite, galite paskaičiuoti savo ar savo šeimos ūkio paliekamo CO2 pėdsako vertę - https://www.carbonindependent.org/.


Žinoma, visiškai išvengti anglies pėdsako žmonijai nepavyks, tačiau jį sumažinti tikrai galime.


Tad kaip sumažinti anglies pėdsaką auginant vaikus ?


Namai


- Mokykite vaikus būti ekonomiškais. Svarbu vaiką nuo mažens mokyti užgesinti šviesą, kai jos nebereikia, užsukti vandenį, kai jo nebenaudojame ar išjungti nenaudojamus elektros prietaisus.
- Skatinkite rūšiuoti. Tinkamai surūšiavus šiukšles, sumažėja jų pakartotinio rūšiavimo sąnaudos, padidėja jų perdirbimo ir teisingo utilizavimo galimybės.
- Ieškokite galimybių pasidalinti nebenaudojamais daiktais. Gal jūsų vaiko draugas ar giminaitis kaip tik ieško, kur galėtų įsigyti jam patikusį žaislą, knygą ar kitą daiktą, kurį galėtumėte jam padovanoti ?
- Laikykitės poilsio režimo. Jeigu vaikai ilsėtis eitų laiku, tai ne tik duotų daugiau naudos jų augančiam organizmui, bet ir sumažintų namuose sunaudojamos elektros energijos kiekį.
- Ribokite naršymą internete. Naršymas internete ar filmukų žiūrėjimas ,,online“ irgi palieka CO2 pėdsaką, tad verčiau vietoje interneto pasiūlykite vaikui knygelę, sportinę veiklą ar žaidimą, o filmukus žiūrėkite juos parsisiuntę į savo kompiuterį.
- Auginkite augalus. Kaip žinia, augalai sugeria anglies dioksidą. Tad vienu šūviu nušausite du zuikius – supažindinsite vaikus su augalų auginimo ypatybėmis, mokysite juos rūpestingumo ir atidumo, bet ir iš dalies kompensuosite savo šeimos paliekamą CO2 pėdsaką. O jeigu sode ar balkone pasodinsite žydinčių augalų – dar ir sukursite draugišką aplinką bitėms, kurios yra labai svarbiai tiek kaimo, tiek miesto ekosistemai.


Apsipirkimas


- Pirkite tik tai, kas tikrai reikalinga. Sakoma, jog auginant vaiką daug daiktų reikia mamai, o štai kūdikiui užtenka mamos glėbio, maisto ir būti šiltai aprengtam. Augant vaikams jų poreikiai didėja, tačiau vis tiek nespėja paskui tai, ką naujo kasdien pasiūlo rinka. Tad prieš įsigydami naują daiktą, skirtą vaikui, pagalvokite, ar jis tikrai reikalingas, ar jo negalima pakeisti namuose jau turimu ar skolintu daiktu. O jeigu visgi nuspręsite jį įsigyti, ieškokite tvariai ir iš saugių medžiagų pagaminto gaminio, kuris tarnaus ilgai ir galbūt ne vienam vaikui.
- Planuokite pirkinius. Planuokite savo pirkinius ir juos pasistenkite įsigyti vienu metu. Tokiu būdu galima sumažinti savo išvykimų automobiliu skaičių. Jeigu apsiperkate internetu, ieškokite tokios parduotuvės, kuri gali pasiūlyti kuo daugiau jums reikalingų prekių, jas įsigykite vienu metu, tokiu būdu ne tik sumažinsite pakuočių skaičių, bet ir visa siunta pas jus atvyks vienu automobiliu. O jeigu prie savo užsakymo prijungsite ir kaimynės užsakymą, tai ne tik kad sumažinsite prekių transportavimo metu išmetamo CO2 kiekį, bet galbūt gausite papildomą nuolaidą.
- Apsipirkdami venkite vienkartinių pakuočių.


Mityba


- Rinkitės vietinį sezoninį maistą. Mūsų klimato juosta negali pasiūlyti apelsinų, ananasų ar kitų egzotiškų maisto produktų, tačiau yra nepaprastai turtinga vietoje užauginama produkcija. O jeigu produkcija dar ir ekologiška, ko daugiau vaikui reikia ?
- Skatinkite vaikus valgyti daugiau daržovių, vaisių ir kruopų, o mėsą vartokite keletą kartų per savaitę. Mėsa ir pieno produktai sudaro net 14,5% žmogaus išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, daugiausia susidarančių iš pašarų gamybos, perdirbimo bei metano, kuris yra 25 kartus stipresnis nei CO2. Taip pat nepamirškite, jog raguočių ūkiai išskiria daugiau CO2 negu paukštynai, triušių fermos ar kiaulidės.
- Mokykite vaikus nešvaistyti maisto. Gal iš produktų likučių pavyktų pagaminti nuostabų sumuštinį ar picą?

Keliavimas


- Į darželį ar mokyklą keliaukite pėsčiomis ar su dviračiu. Tokia kelionė gal ir reikalauja daugiau laiko sąnaudų, tačiau neabejotinai prailgina buvimo kartu su vaiku laiką ir kartu sumažina išmetamo CO2 kiekį.
- Savaitgalio ar atostogų išvykoms rinkitės žygius pėsčiomis ar dviračiais.

Ir dar - skatinkite vaikų savarankiškumą, kūrybiškumą ir fantaziją, nes niekas nežino, kuris iš jų užaugęs pasiūlys patį geriausią sprendimą šiltnamio efekto problemai išspręsti!