Prekių katalogas

Daugkartinių sauskelnių priežiūra

  • Calo-Care patarimai

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    06-08-2021

    Šiame straipsnyje su Jumis dalinuosi vieno iš mūsų ir Jūsų mylimo prekinio ženklo Calo-Care, atstovaujančio TotsBots daugkartines sauskelnes, patarimais, įžvalgomis ir per 12 metų sukaupta daugkartinių sauskelnių priežiūros patirtimi.

    Skaitykite, dalinkitės ir diskutuokime (rašykite info@naturoti.lt) tam, kad daugkartinės sauskelnės užimtų vis didesnę rinkos dalį sauskelnių pasaulyje ir bent jau gebėtų konkuruoti su Žemę teršiančiomis vienkartinėmis sauskelnėmis, o gal net ilgainiui jas visai išstumtų už borto.

     

    Daugkartinių sauskelnių priežiūra

    Turbūt nėra daug drabužių, kuriuos turime skalbti taip dažnai, kaip daugkartines sauskelnes. Du ar tris skalbimus per savaitę sunkiai atlaikytų net ir mylimiausi marškinėliai. Būtent todėl audiniai, iš kurių gaminamos daugkartinės sauskelnės, turi būti itin kokybiški ir patikimi.

    Kiek anksčiau daugkartinės sauskelnės buvo gaminamos daugiausia iš medvilnės: atsparaus, gerai skysčius sugeriančio, elastingo, lengvai prižiūrimo (medvilnė atspari netgi virinimui) bei turinčio mažą elektrostatinį krūvį audinio. Taigi medvilnė - puikus audinys daugkartinėms sauskelnėms.

    Tačiau pastaruoju metu sukurta daugiau sintetinių audinų, kurie savo savybėmis netgi pranoksta medvilnę - jie greitai džiūsta, yra minkšti ir dar geriau sugeriantys. O kartu tai reiškia, kad sintetines sauskelnes reikia skalbti kitaip, negu skalbtume medvilnines sauskelnes.

    Daugkartinės sausklenės: skalbimas

    KAIP SKALBTI DAUGKARTINES SAUSKELNES?

     

    Vanduo

    Vanduo yra vienas iš svarbiausių dalyvių daugkartinių sauskelnių priežiūroje. Jeigu sauskelnių įdėklai ar pačios sauskelnės sugeria visą vandenį, jos negali būti tinkamai išskalbtos: jose lieka ne tik šlapimo ar išmatų, bet ir skalbiklių likučių. Būtent todėl svarbu įsitikinti, jog skalbimo metu skalbimo mašinoje bus pakankamai vandens. Jeigu sauskelnės yra stipriai suteptos - gali būti reikalingas praskalavimas prieš skalbiant.

    Taip pat svarbu neperkrauti skalbimo mašinos. Sauskelnėms reikia turėti pakankamai vietos, kad būtų švariai išplautos. Skalbimo mašinos būgnas yra pilnas, jeigu viršuje - tarp skalbinių ir būgno lieka vietos vertikaliai laikomai plaštakai. Daugiau jo pildyti nebereikėtų. Taip pat, norint būti tikriems, jog skalbimo mašina neperkrauta, galima skalbinius pasverti. Kiekviena skalbimo mašina turi ją lydinčią naudojimo instrukciją, kurioje galima rasti kiekvienai skalbimo programai rekomenduojamą skalbinių svorį. 

     

    Skalbikliai

    Skabikliai atlieka keletą funkcijų: jų pagalba nešvarumai atskiriami nuo audinių ir turi likti vandenyje. Tuomet nešvarus vanduo pašalinamas iš skalbimo mašinos skalbimo metu, o skalbiniai lieka švarūs.

    Jeigu naudojama pernelyg mažai skalbiklio, nešvarumų dalelės negali išsilaikyti vandenyje ir pakartotinai prilimpa prie audinių. Vanduo skalbimo metu pakeičiamas, tačiau nepaisant to, nešvarumai lieka prikibę prie audinių. Džiovinant netinkamai išskalbtas sauskelnes, visi nešvarumai išdžiūsta kartu ir lieka prikibę. Kartais nešvarumų dalelės yra tokios mažos, jog nėra pastebimos ,,plika" akimi. Išoriškai sauskelnės atrodo švarios, tačiau taip nėra. Naudojant tokias sauskelnes jos įgyja negerą kvapą vos tik susiduria su pirmu šlapimu. Greitai atsirandantis kvapas ir išduoda, jog nešvarumai nebuvo tinkamai išskalbti.

    Ir atvirkščiai - jeigu naudojama pernelyg daug skalbiklio, jis negali būti tinkamai pašalintas iš audinių. Norėdami sužinoti, ar skalbiklio nebuvo per daug, patikrinkite ar paskutinio skalavimo ciklo metu vanduo pernelyg neputoja, tai yra, ar nesusidaro burbulai dėl likusio skalbiklio. Vis tik svarbu skalbiklio burbulus atskirti nuo vandens burbulų,  kurie natūraliai susidaro intensyviai maišant vandenį (kaip ir putojantis vanduo krioklio apačioje). Jeigu paskutinio skalbimo ciklo metu dar stebite dėl skalbiklio putojantį vandenį, tuomet įjunkite papildomą skalavimą, o sekantį kartą tiesiog sumažinkite naudojamo skalbiklio kiekį. 

    Naudokite skalbiklį be optinio baliklio ar chloro ir su kuo mažesne muilo koncentracija (mažiau negu 5%). Muilas ir aliejinio pagrindo skalbikliai (dažnai tai namų gamybos skalbikliai) gali nulemti, jog kai kuriose sauskelnėse naudojamo mikropluošto gijos tiesiog sulips tarpusavyje. Dėl to pluoštas gali tapti mažiau sugeriančiu, turinčiu daugiau kvapo ir netgi gali pradėti nebelaikyti sauskelnių turinio, tad turėsite kovoti su pratekėjimais. Skalbiant daugkartines sauskelnes nerekomenduojama naudoti acto, kaip audinių minkštiklio: jis netinka sauskelnėse naudojamoms elastingumą didinančioms medžiagoms bei gali neigiamai veikti celiuliozės turinčius pluoštus (bambuką ir medvilnę).

     

    Rekomendacijos skalbikliams:

    - skalbiklis milteliais veikia geriau, negu skysti skalbikliai, todėl būtent jį derėtų rinktis skalbiant daugkartines sauskelnes;

    - sudėtinga kalbėti apie tam tikrų prekinių ženklų skalbiklius, nes jų sudėtis dažnai keičiasi. TotsBots rekomenduoja tik TotsBots Potion Powder skalbiklį, kadangi atsako už jo efektyvumą ir saugumą (šiais skalbikliais ketiname prekiauti ir www.naturoti.lt internetinėje paruotuvėje, vos tik jie vėl atsiras TotsBots prekyboje - šį kartą su nauja, patobulinta formule). Jis gerai veikia net ir skalbiant 30 laipsnių temperatūroje bei savo sudėtyje turi nedidelį muilo kiekį. Antroje vietoje po šio skalbiklio, TotsBots rekomenduoja rinktis skalbimo miltelius spalvotiems audiniams, tačiau svarbu atsižvelgti į jų sudėtį.

     

    Dėmės

    Dėmės daugkartinėse sauskelnėse yra praktiškai neišvengiamos. Tačiau pats natūraliausias baliklis dėmėms balinti yra - saulė. Tad, jeigu tik įmanoma, džiovinkite sauskelnes lauke. Stiprūs dėmių valikliai neturi tokio paties efekto, kaip saulė, ir kartu gali pažeisti sauskelnių audinius. Didžioji dalis sauskelnių gamintojų negarantuoja, jog sauskelnės išlaikys savo savybes, jeigu naudosite dėmių valiklius.

     

    Lipdukai (užsegimai)

    Visuomet užsekite lipdukus prieš skalbdami sauskelnes, kad jie nepažeistų sauskelnių audinių.

     

    Nešvarių sauskelnių laikymas

    Laikykite jas tam paskirtoje vietoje - bet ne ilgiau nei dvi paras. Jeigu šlapimu suteptas sauskelnes laikysite pernelyg ilgai, šlapimas gali neigiamai paveikti audinį (pvz.: bambuko pluoštą).

    Šlapimo pažeistas bambukinis audinys

    Pernelyg ilgai neskalbiamas bambukinis audinys gali būti negrįžtamai sugadinamas.

     

    Kur laikyti nešvarias sauskelnes?

    Nešvarias sauskelnes laikykite tam paskirtoje vietoje - skalbinių dėžėje, kibire ar maiše. Geriau jų nemaišyti su kitais skalbiniais, kad pastarieji neišsiteptų ir neįgautų netinkamo kvapo nuo daugkartinių sauskelnių. Kietąjį nešvarių sauskelnių turinį prieš paliekant jas laukti skalbimo rekomenduojama pašalinti. Remiantis mamų patirtimi, daugkartinių sauskelnių krepšius verčiau palikti kelionėms, o namuose jas laikyti talpose, kurios nėra uždaromos sandariai, tačiau per jas gali cirkuliuoti oras. Tokiu būdu galima išvengti blogo panaudotų sauskelnių kvapo. 

    Maišai sauskelnėms laikyti

    TotsBots maišai sauskelnėms laikyti, www.naturoti.lt.

     

    Džiovinimas

    Geriausia sauskelnes džiovinti kabinant jas ant skalbinių virvės lauke. Toks džiovinimo būdas palankiausias pačioms sauskelnėms ir aplinkai. Jeigu negalima išvengti džiovyklės naudojimo, tuomet rinkitės pačią švelniausią programą. Prieš nešdami švarias sauskelnes į jų laikymo vietą įsitikinkite, kad sauskelnės visiškai išdžiūvo, kitaip jos gali įgyti nemalonų kvapą. Prieš naudodami džiovyklę perskaitykite sauskelnių priežiūros etiketę ar gamintojo rekomendacijas ir įsitikinkite, jog galite tai daryti. 

    Paveikslėlyje pavaizduoti su džiovyklės naudojimu susiję simboliai:

    1) Galima džiovinti džiovyklėje

    2) Galima džiovinti žemoje temperatūroje

    3) Galima džiovinti normalioje temperatūroje

    4) Džiovyklėje džiovinti negalima 

    Džiovyklės naudojimo simboliai

     

    Kremų nuo bėrimo ir iššutimų naudojimas

    Barjeriniai kremai, tokie kaip „Sudocrem“ ir kiti aliejaus pagrindu pagaminti produktai, gali padengti sauskelnių audinius ir sumažinti jų sugeriamumą. Jei naudojate apsauginį kremą, visada naudokite papildomą, kad ir ploną, įdėklą (užtenka sauskelnėms skirto popieriaus), kuris apsaugos pačias sauskelnes.

     

    Naujų sauskelnių skalbimas

    Naujas sauskelnes prieš naudojimą išskalbkite bent du kartus. Pirmam skalbimui naudokite įprastą ploviklio kiekį; antrą skalbimą galima atlikti be jokių ploviklių. Šių skalbimų metu rinkitės maksimalią sauskelnių priežiūros etiketėje leidžiamą temperatūrą. Sauskelnės, pagamintos iš medvilnės, bambuko ir kitų natūralių pluoštų, maksimalią absorbciją pasiekia maždaug po 10 skalbimų. 

     

    Taigi tokiais patarimais su mumis dalinasi Calo-Care. Jeigu perskaičius šį straipsnį kyla minčių, idėjų, klausimų ar noro pasidalinti savo patirtimi - būtinai parašykite info@naturoti.lt