Prekių katalogas

Ekologiški namų valikliai

 • Sveikatai nekenkiantys valikliai buityje

  Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

  23.01.2020

  Nors visų mūsų namai iš principo yra skirtingi, bet yra dalykų, kuo jie tikrai panašūs. Vienas iš jų - valymas. Visus namus reikia valyti. Aš gal nelabai suprantu kodėl valymo priemonių pasiūla yra tokia nepaprastai didelė, bet, matyt, pasiūla atitinka paklausą. Tik gaila, kad ne visi rinkoje randami produktai yra ,,sveiki", tai yra - nepavojingi žmogaus sveikatai. Dar garsiau apie tai kalbėti reikia, kai namuose atsiranda mažų vaikų, jiem iškyla pavojus rimtai apsinuodyti bet kokiomis namuose randamomis pirktinėmis valymo priemonėmis. Žinoma, neretai užtenka tiesiog jas padėti vaikams nepasiekiamose vietose. Tačiau kartais to neužtenka. Tad kodėl nepasistengus namuose naudoti irgi gerai veikiančias ekologiškas ir žymiai saugesnes namų valymo priemones? Žinoma, jų irgi nereikia duoti vaikams žaisti, bet jos bent jau nepalieka kenksmingų medžiagų pėdsakų ant nuvalytų paviršių. 

  Šis įrašas sukurtas tam, jog galėtume su jumis pasidalinti veiksmingomis, ekologiškomis, namų gamybos valymo, skalbimo, indų plovimo priemonėmis. Įrašas bus nuolat atnaujinamas ir papildomas.

   

   

  VALYMAS

  ACTAS

  Turbūt jau daugeliui girdėta priemonė - actas. Tai puiki valymo priemonė bet kokiems namų paviršiams, turinti vos keletą trūkumų, kurių pagrindinis yra kvapas. Bet kvapui įveikti galima pasitelkti keletą gudrybių. Viena jų - actu užpilti apelsinų ar citrinų žieveles. Jos kvapo visiškai nepanaikina, tačiau žymiai jį sušvelnina ir prideda citrusinių vaisių aromato natų. Kodėl nepabandžius?

  Universalus valiklis

  Ingredientai

  9% baltas actas

  citrusinių vaisių žievelės

  stiklainis

  Procesas

  Pririnkite maždaug pusę stiklainiuko apelsinų, citrinų, mandarinų žievelių ir jas užpilkite baltu 9% actu. Užsukę stiklainį porą savaičių palaikykite tamsioje vietoje, nukoškite, gautą aromatizuotą actą supilkite butelį su purkštuku. Ši purškiama priemonė puikiai tinka sudrėkinti šluostes ar purkšti tiesiai ant paviršių.

   

  Valiklis stiklui ir veidrodžiams, orkaitės durelėms

  Ingredientai

  1/2 puodelio 9% balto acto

  1/2 puodelio vandens

  2-3 lašai eterinio aliejaus (pagal pasirinkimą, galima ir nedėti)

  taros su purkštuku

  Procesas

  Actą sumaišyti su vandeniu taroje su purkštuku, galima įlašinti porą lašų eterinio aliejaus. Mišinį purkšti tiesiai ant stiklo arba ant valymui skirtos šluostės. Stiklą nuvalyti šluoste.

   

  CITRINA

  NIekada namuose neišmetu išspaustos citrinos, o ja nuvalau plautuves ir kranus. Puikiai veikia!

  Ingredientai

  Citrina

  Procesas

  Citriną perpjauti, išspausti (galima ir nespausti, bet geriau sultis sunaudoti maisto gamyboje, bus dviguba nauda) ir valyti paviršius vidine puse, po to nuplauti vandeniu.

   

  SODA

  Ar yra dar jos neišbandžiusių buityje?

  Ingredientai

  Soda

  Procesas

  Sodai draugai nebūtini. Galima ja viena pabarstyti sudrėkintus paviršius, šiek tiek palaikyti ir tuomet dar pašveisti su šluoste, tada nuplauti. O galima ir pabarstytą sodą apipurkšti actu, kad įvyktų cheminė reakcija, padedanti geriau pašalinti nešvarumus, tuomet viską nuplauti. 

  Kai kurie soda barsto kilimus, turinčius kokį nors įsisenėjusį kvapą, o vėliau ją tiesiog nusiurbia dulkių siurbliu. Sako, kad veikia.

  Taip pat galima pasigaminti valomąją sodos košę (3 dalys sodos, 1 dalis vandens), ja ištepti nešvarias vietas ant kilimo (neriebaluotas kavos, arbatos, sulčių dėmes), palaukti apie 6 val. (dar geriau per naktį) ir nuvalyti.

   

  Orkaitės valymas

  Ingredientai

  3 dalys sodos

  1 dalis karšto vandens

  Procesas

  Sodą sumaišykite su karštu vandeniu ir gauta košele ištepkite orkaitės vidų išskyrus ,,plikus" metalinius paviršius. Venkite, kad košė patektų į angas orkaitės viduje. Groteles išimkite ir išplaukite atskirai, tačiau nenaudokite sodos valyti grotelėms iš aliuminio, nes jos gali prarasti spalvą. Soda orkaitės viduje palikite per naktį, o kitą dieną tiesiog nugremžkite plastikiniu ar mediniu gremžtuku, sudrėkindami, jeigu reikia. Nešvarumų likučiams pašalinti procesą pakartokite. 

   

  Šaldytuvo valymas

  Ingredientai

  2 valgomieji šaukštai sodos

  1 litras karšto vandens

  Procesas 

  Sumaišykite sodą su vandeniu ir gautu tirpalu bei šluoste išvalykite šaldytuvo vidų. Tuo pačiu tirpalu galite išplauti ir visas išimamas šaldytuvo dalis.

   

  Vonios valymas

  Ingredientai

  1 puodelis sodos

  1 valgomasis šaukštas skysto muilo

  keletas lašų eterinio aliejaus

  Procesas

  Sodą sumaišykite su skystu muilu bei keliais lašais eterinio aliejaus (galite naudoti antibakterinių savybių turinčius aliejus). Įpilkite šiek tiek vandens tam, kad mišinys pavirstų košele ir ja šveiskite vonią pasinaudodami šepečiu ar kempine. Nuplaukite vandeniu.

   

  Nešvarūs puodai

  Ingredientai

  Vanduo

  2 valgomieji šaukštai sodos

  Procesas

  Į puodą įpilkite 2-5 cm vandens, įdėkite porą šaukštų sodos ir virkite apie 15 minučių. Nešvarumams nuo dugno nugramdyti panaudokite medinį šaukštą ar mentelę.

   

  Jeigu turite kokių nors eko ir veiksmingų namų valymo priemonių receptų, pasidalinkite info@naturoti.lt. Labai lauksime:)