Gertuvių gidas
-
Kiekvienas nusipelnėme saugios ir iš kokybiškų medžiagų pagamintos gertuvės. Kaip tokią pasirinkti? Sužinokite šiame gertuvių gide.
Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
Kiek daug rinkoje gertuvių. Tai nuostabu, nes gertuvė tampa stilingu aksesuaru ar net būtinybe, tačiau po tuo slepiasi šventas tikslas - gerti daugiau vandens. Vanduo būtinas mūsų sveikatai ir gyvybei palaikyti. Tad pirkite gertuves ir turėkite vandens su savimi visur. Vaikams irgi svarbu suteikti galimybę atsigerti tada, kai tik užsigeidžia. Kadangi mažiesiems savarankiškai vandenį pasiekti sudėtingiau, negu mums, vaikiškos gertuvės gali pasitarnauti net tik išvykose, bet ir namuose. O, bet, tačiau... čia jau gali pradėti kilti klausimai - kaip pasirinkti vaikui tinkamiausią gertuvę? Ar man, suaugusiam?
Gertuvės pasirinkimas atrodo paprastas, bet kartu ir domėjimosi bei supratimo reikalaujantis veiksmas. Smagu, jeigu kas nors iš patikimų žmonių gali pasidalinti savo patirtimi ir padėti apsispręsti. Arba jeigu pavyksta ieškant informacijos savarankiškai nusipirkti pačią tinkamiausią gertuvę. Tačiau ne visada šalia yra patarti galintis žmogus ir ne visada paprasta susigaudyti pasiūloje ir infomacijos koduose, todėl šis straipsnis yra skirtas apžvelgti gertuvėms ir didžiuliam jų pasirinkimui. Išskyriau, ką svarbiausia žinoti ir į ką atkreipti dėmesį. Kaip visada - žinojimas suteikia pasirinkimo laisvę. Tad pirmyn sužinoti!
Kodėl rinktis gertuvę, užuot kaskart įsigijus naują buteliuką vandens?
Na gerai, prieš pradedant kalbėti apie gertuves, išsiaiškinkime vieną dalyką - gertuvė yra n+k kartų pranašesnė už plastikinį vandens buteliuką. Kodėl? Štai pagrindiniai ir kertiniai bei labai stambūs akmenys, kurie nusveria svarstykles gertuvių naudai.
Rinktis gertuvę yra:
- sveikiau žmogui. Kiekvienas naujas buteliukas rinkoje reiškia, jog buvo naudojami resursai jam pagaminti, taip pat bus naudojami resursai jam perdirbti, saugoti ar, galbūt, jis savo gyvenimą baigs patekęs į laukus ar vandenyną. Bet kuris iš šių procesų vienaip ar kitaip atsiliepia žmonijai taršos pavidalu. Todėl logiška - kuo mažiau naudosime, tuo mažiau gaminsime, mažiau reikės perdirbti ar saugoti. Todėl matematika paprasta - viena daugybę kartų panaudota gertuvė gali atstoti šimtus ar tūkstančius per gyvenimą nupirktų plastikinių buteliukų. Dar yra vandens buteliuose supilstyto vandens tarša medžiagomis iš, nepatikėsite, paties butelio. Taip, mokslas mano, kad mikroplastiko dalelės ir kitos kenksmingos medžiagos gali migruoti iš plastikinio butelio į viduje esantį vandenį ar kitą skystį. Dar trūksta mokslinių duomenų, padedančių suprasti, kiek tų medžiagų patenka į organizmą ir kokį poveikį jos sukelia. Bet viena aišku - jeigu vietoje tikimybės gerti vandenį, pilną priemaišų, galime rinktis galimybę gerti vandenį be jų, tai kodėl to nepadarius?
- sveikiau aplinkai. Dėl aukščiau išvardintų priežasčių. Apie plastiko salas vandenynuose, užterštas upes, iš perdirbimo įmonių į aplinką patenkančius kietojo kuro deginimo teršalus, yrant plastikui susidariusio mikroplastiko patekimą į jūros ir sausumos gyvūnų vidų jau tikrai esame girdėję. Ar reikia tęsti?
- draugiškiau piniginei. Daugelio Lietuvos vandenviečių vanduo yra tinkamas gerti (taip teigia jas prižiūrinčios ir kokybės tyrimus atliekančios įmonės). Tad kodėl tuo nepasinaudojus? Vanduo iš krano daug pigesnis, negu buteliuose supilstytas vanduo. Ilgainiui kainų skirtumas pasidaro gana ryškus. Jeigu vandenviečių vandens kokybe abejojate, galbūt namuose vis tiek turite filtrą (atvirkštinio osmoso, aktyvintos anglies ar dar kokį nors kitą) kuris padaro vandenį tinkamą gėrimui? Netgi taip paruoštas vanduo yra pigesnis, negu tasai, kuris buvo supilstytas į plastikinius butelius. Taip pat visai nesvarbu, kokią sumą investuosite į gertuvę, po tam tikro laiko tai atsipirks.
Renkamės gertuvę
Štai dabar pradėsime kalbėti apie pačias gertuves. Kad būtų paprasčiau susiorientuoti, išskirkime šiame straipsnyje atskirus skyrius, apie kuriuos dera kalbėti, jeigu norime paliesti visus su gertuvėmis susijusius klausimus:
I. Dangtelio anatomija
II. Gėrimo būdas
III. Medžiagos
IV. Dydis
V. Atidarymas
VI. Priežiūra
VII. Saugumas
VII. Priedai
Taigi, dabar laikas aptarti kiekvieną iš šių punktų ir išsiaiškinti, į ką reikia atkreipti dėmesį, ieškant pačios tinkamiausios gertuvės.
I skyrius: dangtelio anatomija
Dangtelių gali būti pačių įvairiausių: užsukamų, užspaudžiamų, nuimamų, pritvirtintų, neritvirtintų, sportinių, su vandens nukreipėjais, užrakinamų, valdomų viena ranka ir t.t. Taigi rinkdamiesi visada pagalvokite apie tai, kas naudos gertuvę ir kokiomis aplinkybėmis.
Dangtelis pagal gertuvės naudotojo poreikius. Jeigu gertuvę renkate ikimokyklinio amžiaus vaikui, verta žinoti, kad maždaug iki 4-5 metų amžiaus atsukamas gertuvės dangtelis gali būti neįveikiamas. Žinoma, tai priklauso nuo individualių vaiko sugebėjimų, tačiau dažnai vaikų smulkioji motorika dar nėra tiek išlavinta, o jėgų rankose irgi pristinga tam, kad būtų atsuktas gertuvės dangtelis. Na, tai ne problema, jeigu šalia yra vyresnis, padėti galintis žmogus. Bet jeigu norime ugdyti vaikų savarankiškumą, tokiems mažyliams savarankiškam naudojimui geriausia pasiūlyti gertuvę, kurioje gėrimo mechanizmas atidaromas paspaudus mygtuką ar atlenkus.
Taip pat atitinkamos gertuvės turi būti parinktos asmenims, turintiems specialiųjų poreikių. Kadangi kiekvienas toks atvejis yra individualus, šiame straipsnyje apie juos neišsiplėsime, bet visada, jeigu tik reikia patarimo, galite parašyti į info@naturoti.lt.
Atidarymas - abiem ar viena ranka. Dažniausiai gertuvei atidaryti prireikia abiejų rankų - viena ranka laikoma pati gertuvė, kita - atidaromas dangtelis. Tačiau rinkoje yra gertuvių, kurias paprasta naudoti viena ranka. Dažniau tai gertuvės, skirtos karštiems gėrimams, kavai, ir pritaikytos daugiau suaugusių poreikiams. Kaip antai Black and Blum kolekcijos termopuodeliai. Šių puodelių-gertuvių užrakto ir atidarymo mechanizmą patogu valdyti viena ranka, o tai praverčia vairuojant, stumdant vaiko vežimėlį, kalbant telefonu, maišant puode verdančią sriubą ir dar daugybėje gyvenimiškų situacijų.
Dangtelio tvirtinimas. Neretai gera mintis rinktis gertuvę su prie jos korpuso kokiu nors būdu pritvirtintu kamšteliu. Tai saugo kamštelį nuo atsitiktinio nukritimo ant žemės ar pametimo, todėl gali būti naudinga ne tik vaikams, bet ir suaugusiems. Taip pat pritvirtinto dangtelio netikėto atsidarymo tikimybė yra mažesnė (priklausomai nuo modelio).
Keletas dangtelių. Kai kurios gertuvės rinkinyje turi keletą dangtelių. Tai populiariau vaikams skirtose gertuvėse, kuomet gali būti naudojams tiek paprastas dangtelis, tiek dangtelis - šiaudelis. Taigi priklausomai nuo situacijos ir keičiant dangtelį, gertuvė gali tarnauti tiek sportuojant, tiek ivykose ar namuose.
II skyrius: gėrimo būdas
Iš kiekvienos gertuvės gali būti geriama skirtingai. Čia išskyriau pačius populiariausius gerimui pritaikytus mechanizmus, kuriuos galima rasti tinkoje esančiose gertuvėse.
- Atviros gertuvės
- Gertuvės su vandens nukreipėju
- Gertuvės 360 laipsnių
- Gertuvės su šiaudeliu
- Gertuvės su sportiniu kamšteliu
Atviros gertuvės
Tai paties paprasčiausio dizaino gertuvės. Netgi, paprastai kalbant, tai tarsi puodeliai su dangteliais. Geriama iš tokios gertuvės visiškai taip pat, kaip ir iš puodelio ar stiklinės. Burnos raumenys neįsitempę, liežuvis laisvas, vanduo laisvai teka iš tam tikru kampu paverstos gertuvės tiesiai į burną. Tiesa, vienu metu į burną patenkantis vandens kiekis turi būti valingai reguliuojamas bendradarbiaujant burnos receptoriams, kurie pajaučia, kad vandens jau pakanka, ir rankai, kuri pakeičia gertuvės kampą taip, kad tuo metu vanduo nustotų tekėjęs. O dar reikia mokėti užlaikyti skystį priekinėje burnos dalyje neleidžiant jam laisvai tekėti tolyn į gerklę ir tuomet nuryti. Akivaizdu, kad mažiems vaikams visa tai padaryti dar pernelyg sudėtinga. Jie negali kontroliuoti į burną patenkančio vandens kiekio, taip pat kaip ir nemoka neleisti vandeniui laisvai patekti tolyn, todėl pradeda springti. Tad mažyliams naudojantis tokia gertuve reikalinga pagalba tol, kol jie patys išmoksta saugiai atsigerti. O tai nutikti gali gana įvairiame amžiuje ir priklauso nuo individualių vaiko sugebėjimų bei treniruočių - vieni vaikai jau sulaukę metų gali be didesnių sunkumų atsigerti iš puodelio, kitiems dar ir būnant dvejų tai padaryti sudėtinga.
Kaip pavyzdį pateikiu Naturoti parduotuvėje esančias gertuves. Pirmoji - Pulito gertuvė su išimamu sieteliu:
Pulito gertuvė-termosas su sieteliu ,,Pure Thermo bottle" (400 ml)
Atviras ir gana platus šios gertuvės viršus padeda vandenį gerti nenaudojant veido raumenų, tiesiog reguliuojant vandens tekėjimo srovę, tarsi geriant iš puodelio. Antroji gertuvė savo išvaizda pritaikyta vaikams, tačiau vienas iš jos dangtelių yra paprastas, o jį nuėmus atsiveria platus gertuvės kaklelis - Fresk gertuvė:
Fresk gertuvė-termosas Rabbit sandshell, su šiaudeliu, 350 ml
Gertuvė atviru kakleliu su vandens nukreipėju
Gertuvė su vandens nukreipėju yra patobulinta atviros gertuvės versija.Tokia gertuvė puikiai tinka vaikams, kurie moka gerti iš puodelio arba mažyliams, kurie mokosi tai daryti. Ji turi vandenį nukreipiantį snapelį, tad mažesnė vandens išlaistymo į šalis tikimybė. Geriant tokiu būdu, kaip ir geriant iš atviros gertuvės, vandens nereikia traukti, tad neįtempiami žandikaulių raumenys ir liežuvis, žandikaulis nepatiria nereikalingos apkrovos ir gali tinkamai vystytis. Tačiau vėlgi, reikia mokėti ar mokytis valdyti į burną patenkantį vandens kiekį ir nepripilti jo per daug.
Tokios yra Fabelab gertuvės, kurių vieną pavyzdį pridedu žemiau:
Fabelab gertuvė-termosas ,,Bear" (320 ml)
Gertuvė 360 laipsnių
Tokios gertuvės dar vadinamos neišsiliejančiais puodeliais. Tai patiems mažiausiems pritaikytos gertuvės, kurios padeda atsigerti saugiai ir kartu nereikalauja vandenį traukti it per šiaudelį, tad sudaro sąkandžio vystymuisi draugiškas sąlygas. Tai tikrai gali būti pati pirmoji gertuvė mažyliui, jeigu norime, kad jis išmoktų atsigerti be mūsų pagalbos.
Gertuvė su šiaudeliu
Tokių gertuvių matome tikrai daug. Jų mechanizmų yra nemažai, tačiau principas visada išlieka tas pats - geriama traukiant vandenį per šiaudelį. Šios gertuvės patogios atsigerti pačiam vaikui, tačiau jos reikalauja įtempti ir suspausti žandikaulio raumenis, tokiu būdu sukuriamas spaudimas į viršutinį ir apatinį žandikaulį ir manoma, kad tai gali kenkti taisyklingam vaiko sąkandžio vystymuisi. Šis gėrimo būdas turėtų būti naudojamas saikingai ir ne nuolatos. O remiantis odontologų patarimais, geriausia jį palikti kelionėms ar toms situacijoms, kai vaikas turi atsigerti pats, bet kito būdo tuo metu nėra ar vaiko galimybės neleidžia juo pasinaudoti (nemoka gerti iš puodelio ar atviros gertuvės). Gali kilti klausimas, kaip tuomet pasielgti, jeigu kartais vaikui tenka atsigerti per šiaudelį, tačiau investuoti į gertuvę dėl tų kelių kartų neatrodo racionalu. Tokiu atveju gerai turėti gertuvę su keliais dangteliais - vienas jų su šiaudeliu (tiems ne itin dažniems kartams), o kitas - suteikiantis galimybę atsigerti sąkandžiui draugiškesniu būdu (dažniausiai tai tiesiog paprastas dangtelis, kurį nuėmus gertuvės kaklelis lieka atviras, geriama it iš puodelio).
Pavyzdys, Haps Nordic gertuvė, turinti kamštelį su šiaudeliu:
Haps Nordic gertuvė ,,Terracotta" (350 ml)
Gertuvė su sportiniu dangteliu
Patogu ir smagu vos keliais judesiais atsigerti vandens sportuojant, kai nereikia vargti atsukant ir užsukant dangtelį. Tam sukurtas sportinis dangtelis, kurį galima atidaryti ir uždaryti vienu judesiu. Tačiau geriant vandenį reikia jį traukti įtempus burnos raumenis, o tai, vėlgi, nėra itin draugiška vaikų sąkandžio formavimuisi. Todėl lai tokie dangteliai lieka sportui, o kasdienai verčiau paieškoti draugiškesnės gertuvės.
Pellianni sportinė gertuvė ,,Orange" (350 ml)
III skyrius: pagaminimo medžiagos
Gertuvės gaminamos iš įvairių medžiagų, tačiau dažniausiai pasitaikančios yra šios: plastikas, stiklas, nerūdijantis plienas su vienguba ar dviguba sienele. Kiekvieną iš šių variantų aptarsime plačiau.
Plastikas
Pasaulyje itin paplitusi ir daug kur naudojama medžiaga populiari ir tarp gertuvių gamintojų. Nenuostabu, nes plastikas yra pigi, paprastai formuojama, lengva medžiaga, iš kurios galima išgauti daugybę formų ir spalvų. Taip pat storesnis plastikas yra gana atsparus smūgiams. Deja, pastaruoju metu plastikas netenka savo reputacijos, kai kalbama apie sveikatą. Ar tikrai plastiko gertuvės yra saugios ir nekenkia mūsų ar vaikų sveikatai?
Mokslas jau įrodė, kad žmonių aplinkoje plinta tarša mikrolpastiku - mažomis plastiko dalelėmis, kurių poveikis organizmui dar nėra iki galo ištirtas. Dažniausiai į organizmo vidų šios dalelės patenka jas įkvėpus ar nurijus. Pasak WWF, vidutinis žmogus kiekvieną savaitę gali suvartoti maždaug 5 gramus plastiko. Kaip ir minėjau, plastiko poveikis sveikatai vis dar gana nauja tyrimų sritis, tačiau iki šiol gauti moksliniai rezultatai rodo, kad plastiko sudėtyje esantys toksiški cheminiai priedai ir teršalai kelia grėsmę žmonių sveikatai pasauliniu mastu. Moksliškai įrodytas poveikis sveikatai yra kancerogeniškumas arba hormonų veiklos sutrikdymas, dėl kurio gali pablogėti reprodukcija, vaikų vystymasis ar jų pažinimo funkcijos. Daugelis toksiškų cheminių priedų turi dar daugiau žinomų poveikių sveikatai, tai pat ilgai išlieka aplinkoje ir bioakumuliuojasi veikiamuose organizmuose. Tyrimai taip pat atskleidė, kad mikroplastikas gali pakenkti mūsų sveikatai ir veikti kaip transportavimo keliai patogenams patekti į mūsų sistemą, taip didindami ligų plitimą.
Taigi, žinodami šią informaciją, greičiausiai, nė vienas iš mūsų nelinkime savo vaikams ne tik susidurti su mikrolpastiku, bet ir patirti jo keliamus pavojus sveikatai. Nors dėl itin didelio paplitimo mikroplastiko išvengti neįmanoma, tačiau sumažinti tikrai galima. Vienas iš būdų - nesirinkti vandens gertuvės iš platiko. Plastiko dalelės ar jame esančios kenksmingos medžiagos gali migruoti į vandenį ar kitą gertuvėje esantį skystį, taip jį užteršdami ir kartu sukurdami tiesioginę galimybę patekti į vaiko organizmą.
Nors plastiko gertuvės yra vienas iš pigesnių variantų, jos gana greitai susidėvi ir įgyja pašalinių kvapų. Taip pat nėra tinkamos karštiems gėrimams.
SVARBU: prisiminkite, kad užrašas ant plastikinės gertuvės ,,BPA-free" gali nieko nereikšti, nes vietoje bisfenolio A (BPA), gali būti panaudoti bisfenoliai, pvz.: bisfenolis S ar bisfenolis F.
Stiklas
Saugi ir nekenksminga medžiaga, iš kurios pagamintose gertuvėse vandens kokybė nesikeičia. Taip pat dažniausiai stiklinė gertuvė yra permatoma, tad galima matyti, kiek skysčio joje dar liko, kokia yra joje esančio skysčio makroskopinė kokybė, ar nepateko nereikalingų priemaišų (tarkim, pasaldinta arbata mėgstama bičių ir vapsvų, kurios patekę į skystį toliau gali patekti į burną ir įgelti). Tačiau, stiklas gali gana lengvai sudužti, todėl šis variantas, tinkamas suaugusiems, netinka vaikams. Sudužęs stiklas kelia didelį pavojų susižaloti, todėl stiklinę gertuvę turintis žmogus turi žintoi apie šį pavojų, mokėti tinkamai elgtis su gertuve ir susidoroti su komplikacijomis, jeigu jų kyla. Trumpiau tariant - stiklinės gertuvės skirtos brandiems žmonėms.
Nerūdijantis plienas (vienguba sienelė)
Nerūdijantis plienas yra tvirta, ilgaamžė, saugi ir patogi medžiaga gertuvių gamybai. Iš aukštos kokybės nerūdijančio plieno pagamintos gertuvės dėl savo saugumo yra tinkamas variantas ir vaikams. Viengubą sienelę turinčių gertuvių trūkumas tas, kad nors ir tvirta, tačiau nuo smūgių gana greitai įlinkstanti medžiaga gali po kurio laiko atrodyti grublėta ir gumbuota. Smūgio ar kritimo metu padarytos žalos atitaisyti jau praktiškai neįmanoma, tad kuo ilgiau tokia gertuvė naudojama, tuo daugiau dėvėjimo požymių ant jos gali pasilikti. Taip pat vienguba sienelė lengvai įkaista ir perduoda šilumą į aplinką, todėl ne itin tinka karštiems gėrimams.
Nerūdijantis plienas (dviguba sienelė)
Dvigubas sieneles turinčios gertuvės turi ir termoso savybes. Nors jos yra sunkesnės už viengubą sienelę turinčias nerūdijančio plieno gertuves, tačiau jų svoris vis tiek išlieka ,,proto ribose" ir tinka net ir mažesnio amžiaus vaikams. Šios gertuvės yra atsparesnės aplinkos poveikiui, nors visiškai dėvėjimosi požymių išvengti nepavyks. Šios gertuvės gerai išlaiko šilumą (dažniausiai iki 6 valandų, todėl puikiai tinka šaltiems orams, kai norisi šalia savęs turėti šiltesnių skysčių).
IV skyrius: gertuvės dydis
Išgeriamo vandens kiekis priklauso nuo žmogaus amžiaus, lyties, kūno svorio, fizinio aktyvumo, aplinkos sąlygų (karštą dieną gersime daugiau), sveikatos būklės. Taigi atsižvelgiant į šiuos kriterijus galima numatyti, kokio dydžio gertuvė reikalinga.
Gertuvių dydis labai įvairus. Rinkoje galima rasti tokių, kuriose telpa vos vienas standartinis puodelis vandens iki net 2 litrus skysčio talpinančių gertuvių. Pasirinkimas priklauso nuo poreikių. Mažiems vaikams norėsime mažesnės gertuvės, nes jų išgeriamas skysčių kiekis yra mažesnis, taip pat mažesnės gertuvės yra lengvesnės. Didesnių vaikų gertuvės jau galėtų būti didesnės - tokias gertuves pildyti reikia rečiau. Vyresnieji gali naudoti ir mažesnes, tačiau svarbu nepamiršti, kad kartais turėdami mažiau vandens vaikai pradeda jį taupyti nenorėdami visko išgerti ir ieškoti, kur pasipildyti vėl. Taip patys pradeda trūkti vandens. Na ir žinia, kad suaugusiųjų gertuvės paparastai būna didesnės, talpinančios nuo 700 ml iki 2 litrų skysčio.
Mano išskiriamos mažų, vidutinių ir didelių gertuvių kategorijos nėra pagrįstos mokslu. Tai skirstymas, kuris, mano nuomone, padeda susikalbėti ir geriau įsivaizduoti, kokio dydžio gertuvę geriausia pasirinkti.
Mažos gertuvės
Dažniausiai tai nuo 300 iki 370 ml skysčio talpinančios gertuvės. Tinka visiems, kuriems reikalingas nedidelis vandens kiekis arba svarbus mažesnis gertuvės svoris (mažesniems vaikams, žmonėms su negalia, bėgikams ir t.t.). Taip pat prie mažų gertuvių kategorijos galima priskirti ir puodelius-termosus, kurie yra skirti karštiems gėrimams (kavai, arbatai).
Vidutinės gertuvės
Nuo 700 ml iki 1,2 l skysčių talpinančios gertuvės. Jos tinka tiek kasdieniame gyvenime, tiek išvykoms, kelionėms. Reikia nepamiršti, kad kuo daugiau vandens telpa gertuvėje, tuo daugiau ji sveria. Tad mažesniems vaikams šios kategorijos gertuvės gali būti per sunkios.
Didelės gertuvės
Jose telpa 1,5 - 2 litrai vandens. Dažniausiai naudojamos suaugusių žmonių, kuriems reikia didesnio kiekio vandens, o papildymas gali būti sudėtingai prognozuojamas. Tad kelionėse, išvykose į gamtą, vaikštant ilgesnius nuotolius tikrai gali būti pravartu turėti didesnį vandens kiekį šalia savęs. Taip pat jos gali tarnauti kaip talpos, jeigu norima parsivežti didesnį kiekį vandens (iš šaltinio ir pan.).
V skyrius: priežiūra
Gertuvės priežiūra yra labai svarbus aspektas, kuris tikrai gali prisidėti prie sveikatos palaikymo. Visi suprantame, kad gertuvėje, kurios neįmanoma tinkamai išplauti, gali susidaryti mikroorganizmų dauginimuisi palankios sąlygos. Dažniausiai sunkiausiai plaunamos vietos aptinkamos dangtelyje. Jame daugiausia detalių, kurios padeda atsigėrimo procesą padaryti patogų ir funkcionalų, užtikrina sandarumą ar patikimą uždarymą. Kartais papildomos detalės atsiranda vien tam, kad pabrėžtų gertuvės funkcionalumą ir jos stilių. Kuo daugiau detalių, tuo daugiau reikalų. Gerai, jeigu detales galima išardyti ir išplauti po vieną, tada galima tai padaryti tikrai kruopščiai. Na, ir, žinoma, kuo mažiau detalių, tuo mažesnė rizika ką nors pamesti, nes dažnai ir dėl vienos detalės trūkumo gertuvė gali būti nebenaudojama. Taigi, gertuvės dangtelio sandara turi atkreipti Jūsų dėmesį, jeigu galvojate apie patogią jos priežiūrą.
Taip pat žinotina, kad gertuves su platesniais kakleliais lengviau ne tik pripildyti, bet ir prižiūrėti. Platesnis gertuvės viršus suteikia daugiau vietos ir manipuliacijos galimybių gertuvę plaunant, taip pat padeda jai greičiau išdžiūti. O to mes ir norime, nes drėną terpę įpatingai mėgsta įvairūs mikroorganizmai ir pelėsiai. Dar vienas platesnės gertuvės privalumas - į ją galima lengvai įdėti aktyvintos anglies filtrą, taip pat ir jį išimti. Tokie filtrai naudojami norint vandenį padaryti dar švaresnį ir tyresnį.
VII. Saugumas
Kadangi daug kalbame apie vaikus, saugumą norėjosi išskirti atskiru punktu, kuris šiame straipsnyje yra paskutinis, bet tikrai ne mažiau svarbus, negu kiti.
Saugios gertuvės pasirinkimas gali apsaugoti vaiką nuo susižalojimo, užspringimo, kenksmingų medžiagų pavojaus. Aukščiau straipsnyje jau aptarėme, kad plastikas, aliuminis ar kitos mažiau patikimos medžiagos nėra pats tinkamiausias pasirinkimas vaikiškai gertuvei dėl vandens taršos pavojaus. Taip pat vaikams nerekomenduojamas stiklas. Kartais gertuvių uždarymo mechanizmas gali būti grubus ir sunkus, tad vaikui kyla rizika prisispausti pirštus. Karštiems gėrimams verčiau visada rinktis gertuvę - termosą, mat paprastos gertuvės viena sienele gerai praleidžia karštį ir sukelia pavojų patirti terminį sužalojimą. Kai kurios gertuvės gali turėti smulkių detalių, intarpų, kurie didžiausią pavojų kelia mažiems, daiktus į burną dėti mėgsantiems vaikama. Rečiau, bet vis dar įmanoma, kad mažesne gertuvės detale užspringti gali ir didesnis vaikas.
VIII. Papildomi priedai
Papildomi priedai gali būti labai įvairūs - renkenėlės, prikabinimai karabinieriams, specialūs įdėklai (daugiau skirti gertuvėms iš stiklo) ir pan. Priedai gertuvės funkcijos iš esmės nekeičia, tačiau gali jai pridėti papildomų galimybių, kurios praverstų tam tikrose situacijose.
Jeigu žinote ir kitokio modelio gertuves, turinčias savybių, kurias būtų verta aptarti - parašykite info@naturoti.lt.
Tegul vanduo Jus lydi,
Raimonda