Prekių katalogas

Ar galima mokinio krepšelį sudėti naudojant tik ekologiškas priemones?

  • Kaip atrodytų vaiko kuprinė ir jos turinys, jeigu naudotume tik ekologiškas priemones? Ar tai iš viso įmanoma? Mes sakome, kad taip. Ekologiškos priemonės mokyklai tikrai egzistuoja.

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    15.08.2020 

     

    Savo vaikams norime suteikti viską, kas geriausia, kad jie augtų sveiki ir stiprūs. Šių dienų kontekste svarbu ir tausoti aplinką. Tad apie ką reikėtų pagalvoti prieš išleidžiant vaikus į mokyklą ir kokius mokyklinius reikmenis pasirinkti, kad jie būtų kuo natūralesni? Apie ką dar galime pagalvoti nenumaldomai artėjant rudenėliui?


    Drabužiai į darželį ir mokyklą

    Darželyje ar mokykloje vaikas praleis didžiąją dienos dalį, todėl drabužiai turėtų būti kokybiški, nevaržantys judesių: juk vaikai dažnai lankstosi, mėgsta žaisti atsitūpę, atsiklaupę ir kt. Puikiai tinka ekologiška medvilnė ir kiti natūralūs pluoštai. Ekologiški audiniai yra švelnūs, minkšti, todėl malonūs dėvėti, nesukelia odos alergijos, sugeria ir išgarina prakaitą. Palyginimui, aprengti sintetiniais drabužiais vaikai jaus diskomfortą, nes audinys gali erzinti, sudirginti jautrią odą.
    Be to, ekologiški pluoštai auginami nenaudojant pesticidų, insekticidų, cheminių trąšų. Žaliava renkama rankomis, dažymui naudojami saugūs dažai.

    Drabužių, kurių prireiks išsiruošus į darželį ir mokyklą, sąrašas:
    • Atsarginiai drabužiai palikti spintelėje (palaidinė ilgomis rankovėmis; kelnės arba sijonas; apatiniai).
    • Lietaus apranga (kombinezonas ir botai).
    • Apsauginis drabužis. Ne tik valgydami bet ir, pavyzdžiui, piešdami guašu ar akvarele vaikai dažnai išsipurvina, tad nuo dėmių apsaugos specialus gale susiaučiamas ir lipdukais susegamas drabužis.
    • Sportinė apranga.


    Avalynė

    Batai turėtų būti patogūs, lanksčiais padais, leidžiantys pėdai kvėpuoti. Ekologiškesnis pasirinkimas – eko odos avalynė. Avėti darželyje puikiai tinka basutės guminiu neslidžiu padu, užsegamos lipdukais.


    Užkandžiai, gertuvės, užkandžių dėžutės ir maišeliai

    Sveikesni užkandžiai. Vaikų priešpiečiams puikiai tinka įvairūs švieži ir džiovinti vaisiai, uogos, šiaudeliais pjaustytos daržovės (pavyzdžiui, morkos, agurkai), viso grūdo duonelės ir trapučiai, varškės sūris, lašiša, virta vištiena ir kt. Venkite saldumynų.
    Gertuvės. Darželinukams ir mokyklinukams patogu kasdien turėti gertuves: per pertraukas nereikės bėgti į valgyklą ar greta mokyklos esančią parduotuvę, o ir jose dažniau perkamas ne vanduo, bet gaivieji gėrimai. Tad vaikas, kasdien gurkšnodamas vandenį, ugdys sveikos mitybos įpročius.
    Tėvai turėtų atidžiai skaityti iš plastiko pagamintų gertuvių ir vandens buteliukų etiketes, nes kai kurie gamintojai iki šiol naudoja pavojingas medžiagas, kurių naudojimas ribojamas:
    • bisfenolį A (BPA) – chemikalą, darantį neigiamą įtaką reprodukciniams gebėjimams, pasižymintį endokrininę sistemą ardančiomis savybėmis;
    • formaldehidą – cheminę medžiagą, kuri gali neigiamai paveikti imunitetą net ir po vienkartinio poveikio.
    Viena ekologiškiausių alternatyvų – nerūdijančio plieno gertuvės, tinkančios tiek šaltiems, tiek ir šiltiems gėrimams. Jos – universalios: vaikas galės mėgautis ne tik vandeniu, bet arbata ar kitu šiltu gėrimu. Be to, plieną galima perdirbti daugybę kartų, tad tai viena gamtai palankiausių medžiagų.
    Užkandžių dėžutės. Svarbu, kad užkandžių dėžutės būtų ekologiškos, sertifikuotos, pritaikytos sąlyčiui su maistu. Jei renkatės plastikinę priešpiečių dėžutę, vėlgi būtinai skaitykite etiketes ir įsitikinkite, kad gaminio sudėtyje nėra BPA, formaldehido ir kitų nesaugių medžiagų.
    „Fresk“ gamintojas siūlo iš bambuko (40 %), kukurūzų miltelių (30 %) ir melamino (30 %) pagamintas dėžutes. Bambukas – greitai, be jokių trąšų augantis ir visiškai skaidomas augalas, todėl iš jo pagaminti gaminiai – tobula alternatyva plastikui.
    Daugkartiniai maišeliai maistui. Biriems produktams (pavyzdžiui, javainiams ar uogoms) į mokyklą neštis, o ir norint sutaupyti vietos kuprinėje puikiai tiks daugkartinio naudojimo užspaudžiami maišeliai. Jie yra hermetiški, kompaktiški, patogiai užpildomi, 100 % perdirbami ir kt. Rinkdamiesi daugkartinius maišelius, sumažinsite plastiko naudojimą.


    Gamtai draugiškos kanceliarinės prekės

    Mokyklinės prekės taip pat gali būti perdirbamos ir visiškai saugios naudoti. 

    Kurpinės ir pieštukinės. Šiuo metu rinkoje jau galima rasti iš ekologiškos medvilnės pasiūtų pieštukinių ir kuprinių, tačiau tai – ne vienintelė alternatyva. Galite įsigyti ir gaminių, pagamintų iš biologiškai suyrančio kraftpopieriaus, dirbtinės odos ar perdirbto plastiko, pasiūtų iš medžiagos likučių ar senų audinių.
    Plastilinas/modelinas. Reikėtų rinktis iš atsinaujinančių žaliavų pagamintą lipdymo masę, kad ji netaptų kenksmingomis atliekomis. Taip pat galima pasigaminti naminio modelino, kuris ne tik bus saugus aplinkai, bet ir jūsų vaikui.
    Flomasteriai, pieštukai ir kreidelės:
    • Draugiškiausi gamtai – flomasteriai, kurių rašomoji dalis pagaminta iš natūralaus veltinio. Atkreipkite dėmesį, ar flomasteriai yra lengvai nuplaunami, jei vaikas susiteptų pirštukus ar drabužius.
    • Tinkamiausi – pieštukai iš natūralios nelakuotos medienos.
    • Kreidelės turėtų būti gaminamos iš natūralių žaliavų, pavyzdžiui, bičių vaško, natūralių pigmentų ir kt.
    Klijai. Tinkamiausi klijai – kuriuos gaminant panaudojamai miltai, krakmolas ir kitos netoksiškos medžiagos. Klijai turėtų būti tirpūs vandenyje – taip išvengsite neįveikiamų dėmių ant drabužių.

    Vandeniniai dažai. Saugi dažų sudėtis išgaunama naudojant natūralias medžiagas, o spalvos - mineralus. 

    Atkreikite dėmesį, ar mokykliniai reikmenys atitinka ES saugumo standartus, yra pagaminti iš biologiškai skaidomų ir perdirbamų medžiagų.

    Kelionė į mokyklą mažinant oro taršą 

    Ir, galiausiai, verta pagalvoti apie kelionę į darželį ar mokyklą. Jei darželis ar mokykla netoli namų, vykite ne automobiliu, bet pėsčiomis, paspirtuku ar dviračiu – kartu ir pasportuosite, ir tausosite aplinką. Automobilį ar viešąjį transportą rinkitės tik ypač blogu oru. Daugelis mokinių į ugdymo įstaigas pėsčiomis ar dviračiais keliauja kone visus metus.