Prekių katalogas

Liežuvio higiena vaikams: kodėl ir kaip ją atlikti?

  • Didžioji dauguma suaugusiųjų jau žino apie liežuvio valymo svarbą. Dalis jų tai praktikuoja reguliariai, kiti, galbūt, dar tik ketina pradėti. Mokslas jau kurį laiką patvirtino, kad liežuvio valymas yra svarbus geresnei burnos ertmės sveikatai. O kaip vaikai? Ar jiems irgi reikia valyti liežuvį?

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    Turbūt teko girdėti, kad burna yra viena iš labiausiai apgyvendintų kūno vietų. Nenuostabu, juk ja prasideda virškinamasis traktas, kurio darbas be bakterijų neįsivaizduojamas. Burnoje gyvenimo sąlygos labai geros - šilta, drėgna ir praktiškai visada yra ką valgyti. Todėl ir mikroorganizmų joje daugybė. Mokslininkai paskaičiuoja apie 700 bakterijų rūšių. Įdomu būtų pasigilinti?

     

    Kas gyvena burnoje?

    Mokslininkai skaičiuoja, kad burnoje gali gyventi apie 700 rūšių mikroorganizmų: bakterijų, grybelių, virusų... Jie įsikuria ant gomurio, dantų, liežuvio, tonzilių, vidinių skruostų pusių. Trumpai tariant, burnoje nerastume laisvos vietos. Didžioji dalis šių mikroorganizmų gyvena draugiškoje kaimynystėje - simbiozėje. Jie netrukdo vieni kitiems arba kaip tik, padeda. Dalis jų netgi prižiūri tvarką tarp vietinių ir neįleidžia svetimšalių, galinčių pakenkti. Bet gamta mėgsta pusiausvyrą, todėl tarp geriečių turi būti ir blogiečių. Dalis burnoje gyvenančių bakterijų gali sukelti kariesą, dantenų ligas ar kitų problemų. Dažniausiai tai nutinka, kai minėtosios bakterijos gyvena pernelyg gerai ir dauginasi aktyviau už kitas, tai yra, pradeda dominuoti. Taip pat, jeigu joms leidžiama formuoti ištisas kolonijas, moksliškai vadinamas biofilmais. O taip atsitinka praktiškai visada, kai burnos higiena yra prasta. Biofilmai gali susidaryti ne tik ant dantų, bet ir ant liežuvio. Todėl siekiant turėti sveiką burnos ertmę, liežuvio higiena turėtų tapti rutinos dalimi taip pat, kaip ir dantų valymas.

     

    Kuo naudingas liežuvio valymas?

    Liežuvio valymas užtrunka neilgai, tačiau turi keletą naudingų funkcijų:

    - sumažina bakterijų kiekį - Streptococcus mutans yra viena iš kariesą sukeliančių bakterijų; tyrimai rodo, kad reguliarus liežuvio valymas (2 kartus per dieną) gali sumažinti šių bakterijų kiekį burnoje;

    - pagerina burnos sveikatą - mažesnis bakterijų kiekis burnoje yra susijęs su geresne dantų bei dantenų būkle;

    - paryškina maisto skonį - yra tyrimų, kurie sako, kad reguliarus liežuvio valymas leidžia ryškiau pajusti maisto skonį;

    - pagerina iš burnos sklindantį kvapą - nors tai moksliškai nėra patvirtinta, tačiau logiška, jog ten, kur bakterijos dauginasi laisvai, kvapas neturėtų būti labai geras;

    - sumažina tonzilių akmenų formavimosi tikimybę.

     

    Dėl tų pačių priežasčių liežuvio valymas, nors dar yra neįprastas, tačiau labai naudingas ir vaikų burnos sveikatai. Štai puiki vaikų odontologė Vitalija Tučė (Ig - @vitalijatuce) irgi pritaria, kad liežuvio valymą reikėtų įtraukti į vaikų burnos priežiūros rutiną. Šios specialistės Instagram paskyroje galite rasti ir visą įrašą apie šią procedūrą vaikams.

     

    Ką naudoti ir kaip teisingai valyti liežuvį?

    Tiek suaugusiems, tiek vaikams liežuvio valymo tikslas yra tas pats - pašalinti nešvarumus, o kartu ir kariesą sukeliančias bakterijas, nuo liežuvio. 

    Teko skaityti mokslinį tyrimą, kuriame buvo lyginamas liežuvio valymas su dantų šepetėliu ir specialiu liežuvio valymui skirtu įrankiu. Abu šie metodai praktiškai vienodai sėkmingai galėjo nuvalyti liežuvį ir įgyvendinti liežuvio valymo tikslus. Tad liežuvį valydami tiek su dantų šepetėliu, tiek su grandikliu, galite pasiekti panašių rezultatų. Tačiau yra nuomonių, kad liežuvio valymas šepetėliu padidina ant šepetėlio esančių bakterijų kiekį, todėl higieniškiau tam įsigyti arba liežuvio valymui skirtą įrenginį, arba tam atskirą šepetėlį.

    Valant liežuvį reikia braukti jį nuo šaknies link galiuko, tai daryti tiek liežuvio priekiniame paviršiuje, tiek šonuose. Svarbu braukti pakankamai tvirtai, bet kartu ir švelniai - kad būtų pašalinamas apnašas, tačiau nepažeidžiama liežuvio gleivinė. Jeigu su liežuviu elgiamasi pernelyg šiukščiai, galima pažeisti gleivinę ir tol, kol ji atsistatys, jausti nemalonius pojūčius, ypač valgant. Jeigu įrankis, kuriuo valote liežuvį, įkišamas pernelyg giliai ir dirgina liežuvio šaknį ar tonziles, tai gali sukelti žiaugčiojimo ar vėmimo refleksus. Organizmas taip reaguoja norėdamas įspėti, kad į burną pateko objektas, keliantis springimo ar uždusimo pavojų. Tokiu atveju pakanka įrankį patraukti šiek tiek į priekį iki tos vietos, kurioje liežuvio šaknies dirginimo nebėra ir nuo čia pradėti braukti link liežuvio galiuko. 

     

    Valymo technika:

    - pasirinkite sau tinkamą liežuvio valymo įrankį (dantų šepetėlį ar specialų grandiklį);

    - galite jį sudrėkinti vandeniu;

    - dėkite ant liežuvio kuo arčiau jo šaknies (ten, kur dirginimas nesukelia žiaugčiojimo reflekso) - ir lengvai spausdami braukite link liežuvio galiuko;

    - nuplaukite įrenginį, jeigu atsirado seilių, jas išspjaukite;

    - kartokite tą patį veiksmą keisdami įrankio vietą tol, kol jausite, kad liežuvis jau švarus, burną praskalaukite arba valykite dantis taip, kaip įprasta;

    - valyti liežuvį rekomenduojama du kartus per dieną prieš valantis dantis.

     

    Kalbant apie vaikus, svarbu prisiminti, jog jiems rutinos pokyčiai užima laiko, tad ir liežuvio valymas gali būti priimtas nelabai palankiai. Turėkite kantrybės, leiskite vaikui susipažinti su liežuvio valymo įrankiu, parodykite, kaip liežuvį pavalyti pačiam. Taip pat nepamirškite, jog vaikų liežuvis gali būti jautresnis ir nekiškite įrankio pernelyg giliai, kad nesukeltumėte vėmimo, o kartu ir neigiamų patirčių, susijusių su liežuvio valymu. Išmintingiau duoti vaikui laiko apsirasti ir liežuvio valymą į rutiną įvesti lėtai, vaiko tempu. 

     

    Įrankiai liežuvio valymui

    Kaip minėjau anksčiau, liežuvį valyti galima netgi su tuo pačiu dantų šepetėliu, kuriuo valote dantis, taip išvengiant papildomų išlaidų atskiram įrenginiui. Tačiau jeigu dėl dar didesnės higienos norite turėti atskirą įrankį, galite rinktis iš gana didelio kiekio fomų ir spalvų. Nemanau, kad medžiagiškumas turi įtakos liežuvio valymo rezultatams (mokslas to netyrinėjo), nes liežuvio valymas yra mechaninis veiksmas ir nelabai svarbu, apnašas bus pašalintas su plastikiniu ar nerūdijančio plieno įrankiu. Tačiau jeigu galvojate plačiau ir Jums rūpi, kad medžiagos, atsiduriančios Jūsų ar vaiko burnoje būtų saugios, o ir aplinkai palankesnės, tuomet rekomenduojame rinktis nerūdijančio plieno liežuvio grandiklį.

    Jis turi daug privalumų:

    - pagamintas iš saugios medžiagos:

    - tvirtas, tarnaus ilgai;

    - galima sterilizuoti, tad nebūtina periodiškai keisti;

    - lankstus, todėl suspaudus kojytes galima šiek tiek keisti ir valančio paviršiaus plotą, taip prisiderinant prie mažesnio (vaikiško) liežuvio.

     

    Būtent toks yra ir Naturoti parduotuvėje esantis Lyfesutra liežuvio grandiklis. Mūsų šeimoje naudojamas jau kurį laiką, gerai priimtas vaikų ir dar nerodantis jokių dėvėjimosi požymių. Jį galite rasti čia - Lyfesurta liežuvio grandiklis.

    Lyfesutra liežuvio valiklis

    Lyfesutra liežuvio grandiklis iš nerūdijančio plieno

     

    Higienos sumetimais kiekvienam šeimos nariui rekomenduojama turėti savo atskirą liežuvio grandiklį. Nuvalius liežuvį grandiklį pakanka nuplauti švariu vandeniu ir laikyti sausai. Kas tris mėnesius galima jį sterilizuoti 5 minutes palaikius verdančiame vandenyje.

    Svarbu žinoti, kad jeigu naudojate burnos skalavimo skystį, jis gali papildyti liežuvio valymo procedūrą, bet nepakeis mechaninio jo valymo, todėl būtina liežuvį nuvalyti su įrankiu. 

     

    Maži įpročiai - ryškūs rezultatai

    Neretai mūsų sveikata priklauso nuo nedidelių, nebrangių, bet reikšmingų detalių. Mokslo teigimu, liežuvio valymas yra tas mažas, bet daug reikšmės turintis žingsnelis sveikesnės burnos ir sveikesnių dantų link. Nepamirškite šį procesą įtraukti į burnos priežiūros ritualą.

     

    Sveikų dantų ir švarių liežuvių,

    Raimonda