Prekių katalogas

Skalbinių minkštikliai: už ar prieš?

  • Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    30.12.2021

     

    Skalbiniu minkstikliai

     

    Audinių minkštikliai - gana plačiai paplitusi buitinės chemijos priemonė. Nors kai kurie namų ūkiai jų nenaudoja visai, kituose gi be šios priemonės neįsivaizduojamas nė vienas skalbimas. Naturoti_kids Instagram paskyroje atlikta apklausa (apie 800 atsakiusiųjų) pademonstravo, jog audinių minkštiklį naudoja apie 57% namų ūkių. Aš, tiesą sakant, stebėdama savo aplinką, tikėjausi, kad tokių šeimų bus daug daugiau, bet rezultatas mane nudžiugino. Tikiu, kad dalis jų naudoja ekologiškas, žmogui ir aplinkai draugiškas, priemones. Tad greitai paskaičiavus, lieka gal apie pusę šeimų, kurios naudoja minkštiklius, nepatenkančius į ekologiškų kategoriją. Negaliu pasakyti, kiek šie skaičiai reprezentuoja bendrą šalies populiaciją, bet tikrai tikiu, kad minkštiklių naudojimo racionalume dar turime kur pasitempti.

    Turbūt iš šio straipsnio įžangos jau supratote, jog esu iš tų žmonių, kurie minkštiklių nenaudoja. Gal, sakyčiau, netgi esu nusiteikusi prieš visus skystus neekologiškus minkštiklius. Kaip ir, beje, 85% iš 600 atsakiusiųjų, kurie galvoja, kad skalbinių minkštiklis vis tik yra daugiau prabanga, negu būtinybė. Na, gal žodis ,,nusiteikusi" čia ir nėra labai tinkamas, tačiau tikrai nesuprantu, kam reikia naudoti chemines priemones, kurios ne tik savo sudėtimi gali sukelti nepageidaujamas reakcijas organizmui ar net jam pakenkti, bet ir, dažnai, itin kenkia vandens ekosistemai, nes su nuotekų vandeniu patenka į vandens telkinius. Jau nekalbu apie tai, jog už visą šitą ,,gėrį" dar reikia ir pinigus mokėti, tada šiukšlių konteineriams ,,atsiskaityti" plastikinėmis pakuotėmis. 

    Taip pat įdomus faktas, kad nemaža dalis minkštiklius naudojančių žmonių nežino, kokiu principu jie veikia. Bet nežinoti tai dar ne bėda, bėda, kai tas, kuris nežino, net ir nenori sužinoti. Tad pirmiausia trumpai - apie audinių minkštiklių veikimo mechanizmą. 

     

    Kaip veikia audinių minkštikliai?

    Daug šia tema nesiplėsiu ir į mokelulinį lygį nesileisiu. Tačiau bene svarbiausias faktas, kurį derėtų žinoti, yra tas, kad audinių minkštiklis padengia audinių skaidulas (dažniausiai išorines, tačiau kai kurie minkštikliai gali prasiskverbti ir giliau į audinius) tam tikromis cheminėmis medžiagomis, kurios audiniams suteikia minkštumo, purumo, sumažina jų elektrostatinį krūvį bei suteikia jiems kvapą. Taigi visos minėtas savybes audiniui suteikiančios medžiagos lieka and audinio net ir pabaigus visą skalbimo procesą. Tad jeigu taip galima apibūdinti literatūriškiau - išskalbti skalbiniai lieka ,,nešvarūs", nes ant jų galima rasti audinių minkštiklio cheminių medžiagų.

     

    Kokių medžiagų audinių minkštikliuose derėtų vengti?*

    Jeigu vis tik renkamės naudoti audinių minkštiklius, derėtų žinoti, kaip pasirinkti tokius, kurie yra saugesni ir kokių medžiagų derėtų vengti. 

     

    Ketvirtiniai amonio junginiai (quaternary ammonium compounds)

    Tai medžiagos, kurios gali išprovokuoti astmos priepuolius, kenkti kvėpavimo takams ar reprodukcinei sistemai. Taigi etiketėje ieškokite distearyldimonium chloride, diethyl ester dimethyl ammonium chloride, hydroxyethyl methyl ammonium methyl sulfate ir t.t.

    Taip pat reikia ypatingą dėmesį atkreipti į minkštiklių, ant kurių užrašyta ,,biologiškai suyrantis" ar “katijoniniai surfaktantai”, sudėtį.

     

    Kvapai (fragrances)

    Kvapai yra laikomi komercine paslaptimi. Todėl praktiškai neįmanoma sužinoti, kokios cheminės medžiagos už jų slypi. Tačiau moksliškai įrodyta, kad tarp 3000 galimų kvapus suteikiančių medžiagų tikrai yra tokių, kurios veikia žmogaus organizmą ir gali pakenkti jo sveikatai. Kaip antai ftalatų grupės cheminiai junginiai. Būtent šias medžiagas vis dažniau linksniuoja moksliniai šaltiniai siedami jas su astma, dėmesio sutrikimais vaikams, krūties onkologiniais procesais, II tipo cukriniu diabetu, elgesio problemomis ir autizmo spektro sutrikimais, vyrų vaisingumo sutrikimais. Todėl renkantis ne tik minkštiklius, bet ir bet kokias kitas kūno priežiūros ar buitines priemones, derėtų atsižvelgti, ar jų sudėtyje nėra ftalatų grupės junginių.

     

    Konservantai ir spalvą suteikiančios medžiagos

    Taip, konservantai buitinėms cheminėms priemonėms yra reikalingi, kad jas ilgiau išlaikytų tinkamas naudojimui ir nesukeltų papildomos rizikos bakterinei kontaminacijai. Bet tarp konservantų yra tokių, kurie kenkia sveikatai arba ne (arba jų poveikis sveikatai dar nepakankamai ištirtas). Štai kodėl priemonėje, kurią renkatės jūs, naudojamų konservantų saugumą verta pasitikrinti tam skirtose duombazėse (kaip EWG's Skin Deep). Jose į paieškos laukelį įvedus ieškomos cheminės medžiagos pavadinimą galima gretai sužinoti saugu ar pavojinga ją naudoti.

     

    Ekologiškesni skalbinių minkštikliai

    Tikrai taip, pasirodo, yra ir ekologiškų skalbinių minkštiklių. Nors vis tik, sakyčiau, pats ekologiškiausias kelias būtų nenaudoti jokių minkštiklių. Tačiau jeigu yra poreikis, galima išbandyti ir šias priemones.

     

    Actas

    Internete apstu patarimų, kaip naudoti actą audinių minkštinimui skalbiant. Užtenka į skalbyklę įpilti pusę puodelio distiliuoto balto acto skalavimo metu ir jis puikiai suminkštins audinius. Apklausos IG paskyroje metu tikrai nemažai šeimų pasidalino, jog šį metodą naudoja ir labai sėkmingai. Tačiau sulaukiau ir tokių atsiliepimų, jog actas yra pernelyg agresyvi medžiaga, kuri neigiamai veikia skalbimo mašinos dalis ir gali ją sugadinti. Na, čia jau reikėtų klausti specialistų, bet kad actas gana dažnai naudojamas kaip audinių minkštiklis - faktas.

    Receptas iš Stéphanie Faustin knygos ,,Mon Quotidien Zéro Déchet" : 300 ml acto sumaišyti su 600 ml vandens, laikyti butelyje ir reikalui esant reikiamą kiekį pilti į skalbimo mašinos skyrelį, skirtą minkštikliams.

     

    Valgomoji soda

    Pusė puodelio skalavimo cikle. Tik tiek. O, sako, efektas puikus. Bandysim!

     

    Kamuoliai džiovyklei

    Tikra tiesa, pati džiovyklė gerai minkština audinius, tad papildomų priemonių jai kaip ir nebereikia. Bet ji nėra itin ekologiškas pasirinkimas, nes sunaudoja daug elektros energijos. Tačiau džiovinimo kamuoliukai gali sutrumpinti džiovinimo laiką maždaug 30%. Kamuoliai iš vilnos ar bambuko pluošto gali tarnauti apie 1000 skalbimų, tad užteks tikrai ilgam. Jie pagaminti iš suyrančių medžiagų, todėl gal būti kompostuojami. Guminiai ir kiti sintetiniai kamuoliukai (kai kas naudoja tiesiog teniso kamuoliukus) nėra tokie ekologiški, nes jiems dylant atsiskiria mikroplastiko dalelės, kurios gali likti audiniuose. Taip pat jiems susidėvėjus teks pasirūpinti utilizavimu ir, greičiausiai, jų netgi nebebus galima perdirbti (priklausomai nuo medžiagų, iš kurių jie pagaminti). 

    Kamuoliukai džiovyklei

    Vilnos kamuoliukai džiovyklei

    Vėjas

    Girdėjau kalbant apie patirtis, jog vėjuotą dieną džiovinant skalbinius lauke, jie būna puresni ir minkštesni. Jeigu tai tiesa, tai būtų bene ekologiškiausias audinių minkštiklis, nekenkiantis nei žmogui, nei gamtai ir po savęs nepaliekantis jokio pėdsako. Apart pačius skalbinius, žinoma. Taigi vien tik argumentai ,,Už". Verta pamėginti, ar ne?

     

    Taigi, naudoti skalbinių minkštiklį ar ne - tai kiekvieno pasirinkimas. Tačiau svarbu žinoti, kaip ir kodėl pasirinkti vieną ar kitą priemonę. Netolimoje ateityje ketinu peržvelgti rinkoje esančius skystus minkštiklius, jų sudėtis. O jus, turinčius klausimų, pastebėjimų ar norinčius tiesiog pasidalinti, kaip visada, kviečiu rašyti info@naturoti.lt.

     

     

    *Parengta naudojantis Amerikos aplinkosaugos darbo grupės medžiaga