Prekių katalogas

Kaip sutaupyti skalbiant?

  • Skalbimas gali būti ne tik pigesnis, bet ir tvaresnis bei sveikesnis

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

     

    Skalbimas. Vienas iš tų darbų, kurie niekada nesibaigia. O kuo didesnis namų ūkis, tuo daugiau skalbimui sunaudojama cheminių priemonių, vandens, elektros energijos. Bet ar kada nors pagalvojote, jog visų šių sudedamųjų galima būtų sutaupyti? O juo labiau - sutaupyti sveikatos sau ir savo šeimos nariams, ypatingai vaikams bei ateities kartoms? Kaip tai, sveikatos? - paklausite. Tikrai taip. Sveikata prasideda nuo mūsų artimiausios aplinkos. 

    Taip pat greičiausiai girdėjote apie mikroplastiką, kuris teršia mūsų vandenis ir žemę. Didelė dalis šio mikroplastiko į aplinką patenka iš mūsų skalbyklių, kuriose ką tik sukosi sintetiniai audiniai. Dalis jo atsiranda vandenynuose, o kita nemaža dalis šio mikroplastiko patenka ir į žemę kartu su dumblu iš valymo įrenginių. Štai ir prašom - nuo taršos mikroplastiku pabėgti praktiškai neįmanoma, nes ji visur - tiek vandenyje, tiek žemėje. 

    Tad noriu pasidalinti tam tikrais žingsniais, kurie tikrai gali padėti bent jau sumažinti aukščiau paminėtas problemas.

     

    Rinktis ekologiškas skalbimo priemones

    Ekologiškų skalbimo priemonių pasirinkimas, iš pirmo žvilgsnio, gali pasirodyti brangus variantas. Bet jeigu seksime toliau šiame straipsnyje nurodytais žingsniais bei pagalvosime apie tai, kiek kenksmingų medžiagų išvengiame ant savo odos ir aplinkoje, tuomet suprasime, kad pigiau gali būti tik skalbimas be jokių priemonių.

    Vienas iš patikimesnių ekologišką produkciją žyminčių ženklų yra ,,Eco Label" sertifikatas. Tai 1992 metais Europos Sąjungos įsteigtas ženklinimas įvairiai produkcijai, kuri atitinka aukštus aplinkosaugos reikalavimus. Šiaurės Europos šalyse populiaresnis yra Nordic Ecolabel arba kitaip Nordic Swan ženklas. Tuo tarpu Vokietijoje itin paplitęs Blue Angel žymėjimas ekologiškoms prekėms. Svarbu žinoti, kad nepaisant žymėjimo, bet kokios cheminės medžiagos lieka cheminėmis medžiagomis, kurios gali turėti neigiamą poveikį žmogaus sveikatai ir aplinkai, todėl netgi prieš renkantis ekologiškas prekes derėtų pasvarstyti - gal galima apsieiti ir be jų? Taip pat pravartu nepamiršti, jog galima rasti daugybę receptų, kaip saugų skalbiklį pasigaminti namuose. 

    ecolabel             Blue Angle The German Ecolabel

     

    Naudoti mažiau skalbiklio/skalbti be skalbiklio

    Dažniausiai gamintojai ant skalbimo priemonių pakuočių nurodo rekomenduojamą priemonės dozavimą. Jis gali skirtis priklausomai nuo skalbinių kiekio ar jų nešvarumo lygio. Tačiau tikrai nemažai šeimų, ypatingai auginančių vaikus, naudoja daug mažesnį skalbiklio kiekį, negu nurodyta gamintojo, ir teigia nepastebėję jokio skirtumo. O mažesnis skalbiklio kiekis leidžia ne tik sutaupyti išlaidas skalbikliams, bet ir sumažinti pagaminamų atliekų kiekį. Rimto mokslinio tyrimo, pagrindžiančio naudojamo skalbiklio kiekį, greičiausiai nerasime, bet šeimų patirtimi, gerai veikia vos šlakelis ar pora valgomųjų šaukštų skalbimo priemonės. Kai kuriems audiniams skalbiklio gali nereikėti visai. Pabandykite, nustebsite!

     

    Skalbti tik surinkus reikiamą kiekį drabužių

    Logiška, kad pridėję maksimalų kiekį drabužių į skalbimo mašinos būgną sutaupysime vandens ir energijos, kuriuos iššvaistytume skalbdami du kartus po pusę būgno arba tris kartus po trečdalį būgno skalbinių. Atrodo nedidelė detalė, tačiau paskaičiavus, kiek bereikalingų skalbimų būtų atsisakyta per metus, priklausomai nuo šeimos skalbimo įpročių, gali būti sutaupyta tikrai nemažai resursų.

     

    Skalbti 30 laipsnių temperatūroje

    Tokioje temperatūroje skalbti tikrai ekologiškiau. Ir pigiau.

    Skalbiant 60 laipsnių temperatūroje sunaudojama apie 1,3 kWh elektros energijos, tuo tarpu skalbiant 40 laipsnių temperatūroje elektros energijos sąnaudos sumažėja iki 0,7 kWh. O jeigu skalbimui renkamės 30 laipsnių temperatūrą - elektros energijos sąnaudos sumažėja iki 0,4 kWh! Taigi pagal šiuos skaičiavimus, skalbiant 30 laipsnių temperatūroje sunaudojama 3 kartus mažiau elektros energijos, negu skalbiant 60 laipsnių temperatūroje. O iš savo 3 metų mamos patirties galiu pasakyti, jog didžiąjai daliai skalbinių kokybiškai išskalbti 30 laipsnių temperatūros tikrai pakanka. Taip pat tokia temperatūra mažiau kenkia drabužio spalvoms bei pačiam audiniui, o tai prailgina drabužio gyvavimo laiką.

     

    Mažesnes dėmes išskalbti rankomis, neskalbiant viso drabužio

    Turbūt pažįstamas jausmas, kai vaikas valgydamas užteškia padažo ant prieš 20 minučių apvilkto drabužio. Tuomet dažniausiai visas drabužis keliauja tiesiai į skalbinių dėžę. Bet jeigu užuot skalbę visą drabužį išplautume vien tik suteptą vietą? Šis drabužis galėtų dar puikiai tarnauti iki tol, kol bus tikrai suteptas taip, kad prireiks skalbimo mašinos pagalbos. O jeigu tokių drabužių yra dvidešimt? Tokiu būdu galėtume sutaupyti visą vieną skalbimą. Taip pat sutaupytume vandens, bei prailgintume drabužio gyvavimo laiką, o kartu išvengtume į aplinką patenkančių mikropluošto dalelių.

     

    Rinktis natūralaus pluošto audinius, vengti sintetinių medžiagų

    Mažos audinių dalelės skalbimo metu atsiskiria nuo visų - tiek sintetinių, tiek natūralių audinių. Tačiau tik sintetiniai audiniai prisideda prie taršos mikroplastiku didėjimo. Todėl rinkdamiesi natūralius audinius (ekologišką mevilnę, vilną, liną, sojos pluoštą..), galime tikėtis, kad atgal į gamtą pasiunčiame tai, kas jai priklauso ir greitu laiku suirs. 

     

    Nenaudoti skystų skalbiklių, dozuojamų kapsulėse/maišeliuose

    Iš vandenyje tirpstančio plastiko pagaminti maišeliai, kuriuose dozuojami skalbikliai, yra gal ir patogūs, tačiau labai neekologiški. Tai dar vienas taršos mikroplastiku šaltinis. Kai kurie gamintojai siūlo maišelius, kurie gaminami iš biologiškai skaidžių ir aplinkai nekenkiančių medžiagų. Tačiau bet kuriuo atveju pravartu prisiminti, jog vaikai, ypatingai iki 6 metų amžiaus, yra linkę daug dažniau apsinuodyti skalbikliais iš tokių maišelių, negu skystais skalbikliais iš talpų ar skalbikliais miltelių pavidalu. Tad verta pagalvoti, ar tikrai norime rizikuoti savo mažamečių sveikata.

     

    Skalbinius žiovinti ant virvės


    Skalbinių džiovyklė yra tas elektronikos prietaisas, kuris sunaudoja daugiausia elektros energijos, lyginant su skalbykle, šaldytuvu ir indaplove. Todėl vienareikšmiškai taip - skalbinių džiovinimas ore yra tikrai ekonomiškas. Juk padžiauti skalbinius ant virvės nieko nekainuoja. Taip pat skalbinius džiovinant lauke, jie įgauna gaivų kvapą, o saulė padeda išbalinti baltus audinius, kurie nuo dėvėjimo ir skalbimo įgauna keistų atspalvių. 

     

    Reguliariai valyti džiovyklės filtrą

    Neišvalytas džiovyklės filtras trikdo sklandžią oro cirkuliaciją skalbiniams džiūstant, tad džiovyklei prireikia daugiau energijos, jog atliktų savo darbą. Štai kodėl norint sutaupyti vertėtų dažnai pasirūpinti filtro švara.

     

    Žinote daugiau būdų sutaupyti pinigų, elektros energijos, vandens ar sveikatos skalbiant? Pasidalinkite info@naturoti.lt