Prekių katalogas

Skalbimo priemonės vaikų drabužiams

  • I dalis

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    Štai ir atkeliavome prie dar vienos įdomios ir aktualios temos - skalbikliai vaikų drabužiams. Kadangi juos naudojame ypatingai dažnai, nenuostabu, jog norime, kad skalbimo priemonės būtų ne tik veiksmingos, bet ir saugios mūsų vaikams. O tiems, kurie augina mažylius su jautresne odele, šis klausimas dar aktualesnis. 

    Skalbimo priemonės vaikų drabužiams

    Pirmoji šios temos dalis bus daugiau apibendrinimas - kokių gi medžiagų derėtų vengti renkantis skalbiklius vaikų drabužiams bei kodėl. Todėl ypatingai svarbu ne tik atkreipti dėmesį į priemonės sudėtį, bet ir suprasti, ko gi mes toje sudėtyje matyti nenorėtume. Žemiau rasite visą šių medžiagų sąrašą. Informaciją ruošiau naudodamasi įvairiais plačios internetinės mokslinės erdvės šaltiniais. Tad paskaitykite ir, kaip visada, jeigu norite padiskutuoti ar paklausti - rašykite info@naturoti.lt.

     

    Kokių medžiagų vengti skalbiklių vaikams sudėtyje?

    1. Sulfatai

    Sulfatai veikia kaip paviršiaus surfaktantai bei padidina skalbimo priemonių efektyvumą. Viena žinomiausių ir populiariausių medžiagų yra Sodium Lauryl Sulfate (SLS). Žinoma, jog ši medžiaga gali neigiamai veikti jautrią odą, ypatingai, jeigu jos koncentracija produkte yra didesnė negu 2 % . O koncentracija, kuri viršija 0.1 % gali dirginti akis. Žinant tai, vietoje SLS pradėta naudoti SLES - švelnesnė medžiaga negu SLS, tačiau jos gamybos metu gali susidaryti 1,4 - dioksanas - potencialiai vėžį sukelianti medžiaga.

    Vis dėlto kai kurie moksliniai tyrimai teigia, jog namų priežiūros priemonėse naudojamų SLS bijoti nereikėtų, nes būtent šia paskirtimi SLS naudojimas yra visiškai saugus. Tiesiog svarbu tik įsitikinti, jog produkte buvo panaudota saugi SLS koncentracija. Vis tik tiems, kurie turi jautrią, pakenktą ar alergišką odą, sulfatų rekomenduojama vengti.

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Sodium lauryl sulfate (SLS)

    - sodium laureth sulfate (e.g. SLES, sodium lauryl ether sulfate)

    - ammonium laureth sulfate (ALS)

    - sodium stearyl sulfate

    - sodium lauryl sulfoacetate (SLSA)

    - sodium coco sulfate 


    2. Fosfatai

    Dažnai naudojami siekiant suminkštinti vandenį. Fosfatai skalbikliuose kenkia aplinkai, į kurią jie patenka. Vandenyje, kuris užterštas fosfatais, pradeda ypatingai vešėti dumbliai, todėl sutrikdomas vietinės ekosistemos funkcionavimas. Skaičiuojama, jog net 24 procentai Baltijos jūrą teršiančių fosfatų į ją patenka iš skalbiklių ir ploviklių. Taigi turime rimtą priežastį šios medžiagos buityje atsisakyti.

    Ko ieškoti etiketėje?

    - STPP (sodium tri-polyphospates)

    - polyphosphates

    - phosphate builders

    Ženklas NP ant etiketės reiškia, jog forforo junginių gaminyje nėra, tuo tarpu ženklas P žymi, kad produkte yra nedidelis kiekis fosforo.

     

    3. Formaldehidas

    Gana plačiai naudojamas kaip antibakterinė medžiaga ir konservantas. Problema - formaldehidas gali dirginti odą, akis, nosį, kvėpavimo takus. Didesnės dozės gali sukelti vėžinius susirgimus, taip pat pažeisti centrinę nervų sistemą.

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Formalin

    - Formic aldehyde

    - Methanediol

    - Methanal

    - Methyl aldehyde

    - Methylene glycol

    - Methylene oxide 

     

    4. Chloro baliklis

    Tai stipri ir agresyvi medžiaga, kuri gali dirginti ir pažeisti odą, akis, kvėpavimo takus. Nurijus šios medžiagos vaikai gali greitai apsinuodyti. Taip pat ji gali pažeisti ir nervų sistemą. Daug nesiplėsdama pasakysiu, kad visų minėtų organų pažeidimai gali būti nuo minimalių iki labai rimtų ir sudėtingų. Kadangi ši medžiaga yra gana laki, jos garai su kenksmingomis dalelėmis gali pasiekti visus namų paviršius ir ant jų pasilikti. Tokiu būdu kenksmingos dalelės kaupiasi namuose ir organizmą gali nuodyti iš lėto. Ši medžiaga gali paūminti sergančiųjų astma ar kitomis kvėpavimo takų ligomis, būklę. Štai kodėl geriau chloro baliklių namuose iš viso nenaudoti. Be kita ko, ši medžiaga kensminga aplinkai. 

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Chlorine bleach

     

    5. Amonio sulfatas

    Dirgina odą ir akis bei gali sukelti ūmaus apsinuodijimo simptomus jos įkvėpus

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Ammonium sulfate

     

    6. 1,4 - dioksanas 

    Manoma, jog yra kancerogeniškas. Dioksanas nėra specialiai dedamas į produktus, tačiau susidaro gamybos proceso metu, kaip šalutinis produktas ir tokiu būdu patenka į skalbimo priemones. 

    Ko ieškoti etiketėje?

    bet kokios rūšies PEG

    - medžiagų, kurių pavadinimas baigiasi -eth.

     

    7. Optiniai balikliai

    Tai medžiagos, kurios skalbimo metu pasilieka ant audinių ir paryškina šviesias spalvas. Optiniai balikliai galimai dirgina odą ir gali sukelti alergines reakcijas. Taip pat jie nesuyra gamtoje ir gali ilgai joje išlikti teršdami vandenį ir gruntą bei kenkdami ekosistemos gyvenimui.

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Optical brighteners

     

    8. Ketvirtiniai amonio junginiai 

    Naudojamas kaip dezinfekcinė medžiaga, tačiau gali dirginti odą ir akis.

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Ammonium Quaternary Sanitizers (Quats/ Synthesized Cationic Surfactants) 

     

    9. Nonilfenolio etoksilatas

    Gali dirginti odą ir akis, yra žinoma kaip medžiaga, ardanti endokrininę sistemą, galinti pakenkti reprodukcinei žmogaus sistemai  bei sukelti apsigimimus (straipsnis). Yra toksiška aplinkai. 

    Ko ieškoti etiketėje?

    Nonylphenol Ethoxylates (Nonoxynol, NPEs)

    - NPE

     

    10. Kvapai

    Kvapai yra prekinio ženklo paslaptis, todėl jie neprivalo etiketėje paminėti, iš kokių šaltinių kvapai išgauti, natūralūs jie ar sintetiniai. Kadangi sintetiniai kvapai yra pigesni, negu natūralūs, būtent jie ir yra plačiau naudojami. Vieni žinomesnių yra benzeno derivatai ir aldehidai, kurie abu žinomi kaip kancerogenai. Taip pat ir toluenas, turintis neurotoksinį poveikį. 

    Ko ieškoti etiketėje?

    Fragrance (Unspecified/ Parfum)

     

    11. Dažikliai

    Tai dar viena grupė medžiagų, kurios gali dirginti odą ar sukelti alergines reakcijas. O juk iš principo dažikliai skalbikliams netgi nereikalingi.

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Dyes

     

    12. Benzilo acetatas

    Gali dirginti odą ar kvėpavimo takus (jeigu įkvepiamas)

    Ko ieškoti etiketėje?

    - Benzyl Acetate

     

    13. Dichlorbenzenas 

    Gali dirginti akis. Įtariama, jog turi kancerogeninį poveikį. Ypatingai toksiška medžiaga vandens gyventojams ir turi ilgai išliekantį neigiamą efektą. 

    Ko ieškoti etiketėje?

    (P-Dichlorobenzene/ Benzene

     

    Taigi medžiagų, kurių turėtume vengti, yra iš tiesų nemažai. Puikiai suprantu, jog neretai neturime laiko ar supratimo, kaip įsigilinti į etiketes, kai ptas medžiagas surasti ir kaip išsirinkti patį saugiausią skalbiklį, odėl sekantis straipsnis bus būtent apie tai - rinksime skalbiklius, skaugiausius žmogui ir aplinkai.