Prekių katalogas

Tvari mada - kas tai?

  • Nūdien labai dažnai girdime linksniuojant žodį - tvarumas? Bet kas tai? O ar mada irgi gali būti tvari? Kuo ji pranašesnė už įprastinę tekstilės pramonę? Pamėginkime paieškoti atsakymų šiame straipsnyje. 

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    03.08.2020

     

    Tvari mada yra tokia, kurios gamyboje siekiama mažinti vandens ir energijos suvartojimą, vengti (ar visiškai atsisakyti) cheminių medžiagų ir dirbtinių dažų naudojimo. Tai socialiai atsakingas procesas, saugantis žmogaus interesus ir gamtos išteklius. Iš kitos pusės tvari mada apima ir vartotojo individualų bei atsakingą požiūrį į vartojimą. 

    Kodėl vartotojas turėtų investuoti į ekologiškas prekes?

    Ekologiškos prekės dažnai yra brangesnės ir iš pažiūros niekuo nesiskiria nuo kitų produktų – tad kokią naudą jos suteikia pirkėjui?

    Saugomi Žemės resursai

    Mados pramonė yra antra pagal į aplinką išskiriamą CO2 kiekį ir sunaudojamus gėlo vandens mastus. Tačiau laikantis ekologiškos gamybos standartų, vien 2015 metais ekologiškos medvilnės gamyboje buvo:

    - sutaupyta tiek gėlo vandens, kiek tilptų į 87 tūkstančius olimpinių baseinų;

    - sutaupyta tiek elektros energijos, kiek 60 elektros lempučių užtektų degti 549 214 metų;

    - į atmosferą neišmesta tiek CO2, kiek išskirtų vienas automobilis apvažiuodamas Žemę 13 572 kartus (92.5 milijonai kg CO2).

                                                      

     

    Nenaudojamos kenksmingos cheminės medžiagos

    Neekologiškiems drabužiams naudojama tekstilė yra apdorojama chemikalais, į ją dedama dažų, dažniausiai – dispersinių, kurie yra stiprūs alergenai, galintys sukelti neigiamą odos reakciją, dermatitą, kvėpavimo takų sutrikimus. Kitas alergenas, formaldehidas, į tekstilę įsigeria iš kaikurių dervų, kai šiomis yra apdorojamas audinys. Tai imuninę sistemą jautrinanti medžiaga ir drabužyje išlieka neribotą laiką. Visos cheminės medžiagos gali pakenkti ne tik audinį gaminančiam bei gaminį siuvančiam darbuotojui, bet ir drabužį dėvinčiam vartotojui. Ypatingai jautri vartotojų grupė – vaikai. Augančiame organizme imuninė sistema fomuojasi, jautri odelė dar tik susipažįsta su aplinka, todėl vaikai imlesni toksinių medžiagų poveikiui negu suaugę.

    Ilginamas drabužio gyvavimo laikas

    Vienas pagrindinių tvarios mados tikslų – pirkti mažiau ir naudoti ilgiau. Iš kokybiškos žaliavos pagaminta produkcija natūraliai yra tvaresnė ir gali būti naudojama gerokai ilgiau. Tokiu būdu mažinamas Žemės resursų eikvojimas bei tarša.

    Mažinama tarša

    Statistikos departamento duomenimis Lietuvoje per 2016–2018 metus susidarė 31 tūkst. 861 t tekstilės atliekų, iš kurių vos 160 tonų buvo panaudota pakartotinai. Per metus masinės gamybos metu išmetamų medžiagų užtektų pasiūti kelnes ir marškinėlius beveik visai žmonių populiacijai. Tvarios mados kūrėjai ekologiškus drabužius gamina iš ekologiškų medžiagų, mažais kiekiais, dažnai pagal išankstinius užsakymus ir skiria daug laiko tinkamų medžiagų paieškoms. Prisidėdami prie atliekų susidarymo prevencijos, mados dizaineriai drabužius ir aksesuarus kuria iš tekstilės atraižų ir likučių, suteikia antrą gyvenimą nepanaudotai masinės gamybos produkcijai.

    Skatinama tausojanti žemdirbystė

    Natūralūs pluoštai, pavyzdžiui, įprastinė medvilnė, dažnai auginami naudojant pesticidus, insekticidus ir kitas chemines medžiagas, kenkiančias ne tik vietinei gamtai, bet ir vietinei bendruomenei (patekdamos į geriamąjį vandenį ir jį užteršdamos). Ekologiškų pluoštų augintojai nenaudoja minėtų medžiagų, tad saugo ne tik save, bet ir savo kaimynus, žemę, vandenį, vartotoją.

    Palaikoma socialinė atsakomybė

    Pasaulyje medvilnės gamyba yra maždaug 250 milijonų žmonių pragyvenimo šaltinis. Dalis šių žmonių, įskaitant vaikus, ne tik dirba kenksmingomis sąlygomis, tačiau yra išnaudojami, kaip pigi darbo jėga. Ekologiškos produkcijos darbuotojai (nuo medvilnės laukų darbininkų iki siuvėjų) saugomi nuo toksiškų medžiagų ir jų sukeltų ligų, taip pat gauna konkurencingus atlyginimus, jiems suteikiamos lygios darbo sąlygos.

     

    Pirkėjo indėlis į tvarią madą

    Ekologiškos prekės yra tvaraus proceso rezultatas. Kad produktas būtų pažymėtas ženklu „ekologiškas“, kiekviena gamybos grandis privalo atitikti tam tikrus standartus (apie juos bus pasakojama kitame straipsnyje mūsų tinklaraštyje). Įsigiję ekologišką prekę, mes pratęsiame procesą, t.y. puoselėjame ekologišką gyvenimo būdą.

    Nuo pirkėjo irgi priklauso ar mada bus tvari. Jeigu gaminiu bus tinkamai rūpinamasi, jis bus atnaujinamas, padovanotas, parduotas, pakeista jo paskirtis ar tuomet, kai taps visiškai netinkamu naudoti, perdirbtas, tuomet galima sakyti, kad tvarios madas ratas užsidarė ir gali suktis toliau.

     

    Pagarba gamtai ir žmogui

    Nusprendę pirkti tvariau, pasirenkate sveikesnį gyvenimo būdą ir darnesnę ateitį sau ir savo vaikams. Ekologiški drabužiai ir aksesuarai yra sukurti iš gamtos ir irdami į ją grįžta. Tikimės, jog netolimoje ateityje ekologiškos prekės taps nebe alternatyva, o pasirinkimu, nes tvari mada eina koja kojon su gamta ir žmogumi.