Prekių katalogas

Užkandžių dėžutės vaikams

Kad būtų sveika ir saugu

Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

30-10-2021

 

Jeigu jau teko ieškoti dėžutės savo vaiko užkandžiams ar pietums, turbūt supratote, jog tai nėra taip paprasta padaryti. Sulaukiu daug skambučių iš pasimetusių mamų ir tėčių, kurie nori saugaus, patikimo ir patogaus produkto, bet nežino, kaip visus šiuos reikalavimus sudėti į vieną vietą ir gauti patį geriausią rezultatą. Tai štai ir priežastis, kodėl atsirado šis straipsnis. Tikiuosi, kad jis padės ir jums nepasimesti pasiūlos jūroje.

Taigi apžvelkime šiuos aktualius klausimus:

- medžiagas, iš kurių dėžutės pagamintos;

- dėžutės modelį;

- dėžutės tinkamumą sausam ar skystam turiniui (sandarumą);

- dėžutės uždarymo mechanizmą.

Black and Blum dėžutė Bento

 

Medžiagos

Plastikas

Norėjau parašyti daug, bet verčiau parašysiu trumpai ir aiškiai. Rasti dėžutę, pagamintą iš saugaus plastiko, gali būti tikras iššūkis. Po spalvotais paveikslėliais neretai gali slėptis kenksmingos medžiagos, kurios esant tam tikroms sąlygoms gali išsiskirti į maistą ir su juo patekti į vaiko organizmą. 

Turbūt jau girdėjote apie aplinkos taršą plastiko mikrodalelėmis. Jomis gali būti teršiamas ir žmogaus organizmas dažniausiai su tuo, ką mes suvalgome ar išgeriame. Kadangi plastiko naudojimo maisto pramonėje istorija nėra tokia sena, jo poveikio organizmui rezultatų dar neturime. Bet vargu ar daug naudos gauname iš to, ko organizme būti neturėtų. Tad norint kuo labiau sumažinti plastiko dalelių patekimo į vaikų organizmą riziką, reikėtų sumažinti jų maisto bei gėrimų sąlytį su plastiku. 

Bet tiesą sakant, mikrodalelės nėra vienintelė plastiko problema. Turbūt girdėjote ir apie bisfenolį A (BPA), kuris maišomas į plastiką, kad jis būtų tvirtas ir skaidrus. Jau įrodyta, jog BPA gali migruoti į maistą bei gėrimus. Taip pat, tyrimai rodo, jog jis lengvai patenka į organizmą (vieno tyrimo metu net 93% iš 2500 ištirtųjų turėjo šios medžiagos šlapime) bei jį veikia neigiamai. Pramonė, reaguodama į tokias žinias, siekia prisitaikyti ir išlaikyti šios pigios medžiagos (plastiko) populiarumą. Todėl dažnai ant maisto pakuočių pamatysite užrašą ,,BPA free". Neapsigaukite. Nepaisant keičiamų technologijų, plastikas vis tiek turi likti tvirtas ir patikimas, todėl BPA keičiamas kitais bisfenoliais, tame tarpe bisfenoliu S (BPS) bei bisfenoliu F (BPF). Yra tyrimų, jog tiek BPS, tiek BPF neigiamai veikia pelių organizmus trikdydami dauginimosi funkciją chromosominiame lygyje. Nors tyrimų su žmonėmis nėra atlikta, bet jeigu bisfenoliai kenkia vieniems žinduoliams, kodėl negalėtų kenkti kitiems?

Jeigu renkatės dėžutes užkandžiams ar pietums iš plastiko, dar kartą perskaitykite aukščiau esančią pastraipą ir būkite tikri, jog jūsų pasirinktas plastikas yra nepaprastai aukštos kokybės be jokių kenksmingų medžiagų. Bet klausimas ar tokio yra?

 

Bambukas

Bambukas yra tvari ir saugi medžiaga vaiko priešpiečių dėžutei. Tačiau ir čia iškyla problema - bambuko mediena, paprastai, yra malama ir maišoma su kitomis medžiagomis, kaip antai melaminu, kad būtų tvirta ir patikima naudojimui. Toks mišinys yra tvirtas ir patogus, ypatingai vaikų amžiuje, kuomet svarbu užtikrinti, kad dėžutė būtų tvirta ir nedūžtanti, o vaikas neturėtų progos susižaloti. Tačiau esant tam tikroms sąlygoms iš melamino gali išsiskirti formaldehidas - sveikatai kenksminga medžiaga. Todėl naudojant bambuko ir melamino mišinio dėžutes labai svarbu rinktis tik patikimo gamintojo produkciją bei laikytis gamintojo nurodymų - dėžutės nenaudoti mikrobangų krosnelėje, nenaudoti suskilusios dėžutės, nenaudoti šiurkščių cheminių ar mechaninių priemonių dėžutės valymui. 

Fresk užkandžių dėžutė

Fresk užkandžių dėžutė Giraf (žiūrėti)

 

Nerūdijantis plienas

Aukštos kokybės nerūdijantis plienas (304–18/8) - tai tikrai saugi medžiaga bet kokios temperatūros maistui laikyti. Šiuo metu nėra tyrimų, įrodančių, jog temperatūroje iki 100 laipsnių galėtų išsiskirti kenksmingos medžiagos. Kadangi nerūdijantis plienas nerūdyja, jis nėra dengiamas kenksmingomis dervomis. Jis nedūžta, tinkamai prižiūrint jame nesiveisia bakterijos ir grybeliai, jo naudojimo laikas yra labai ilgas. Žinoma, vėlgi, naudojant dėžutes maistui iš nerūdijančio plieno svabu atsižvelgti į gamintojo nurodymus, nešveisti grubiomis cheminėmis ar mechaninėmis priemonėmis, jose nelaikyti rūgštaus maisto. 

Fresk dėžutė maistui

Fresk dėžutė maistui iš nerūdijančio plieno ir bambuko (žiūrėti)

Stiklas ir keramika

Šios dvi medžiagos yra pakankamai saugios maisto laikymui (su tam tikromis sąlygomis), tačiau nesaugios vaikams, nes gali sudužti, o vaikas šukėmis gali susižaloti. Kadangi sužalojimai aštriomis šukėmis gali būti labai sunkūs ir rimti, verčiau šių medžiagų vaikų maisto dėžutėms nesirinkti. Vyresniems vaikams galima rinktis maisto indelius iš stiklo, tačiau svarbu, kad jie būtų gerai apsaugoti nuo išorės poveikio.

Black and Blum glass lunch pot

Black and Blum indelis maistui iš stiklo su apsauga (žiūrėti)

 

Silikonas

Silikonas yra saugi medžiaga, nes tinka bet kokios temperatūros maistui, neišlaisvina kenksmingų medžiagų, nedūžta. Jis neturi porų, kuriose kauptųsi bakterijos, tad jį paprasta prižiūrėti. Silikonas nedūžta ir nelūžta, tad vaikas negali juo susižaloti. Kita vertus jis yra minkštesnė medžiaga negu kitos, aukščiau išvardintos, todėl silikoninių dėžučių gamyba yra šiek tiek apsunkina. Silikonas neretai naudojamas dangtelių gamybai.

 

 

Dėžutės modelis

Dėžutė su vienu skyreliu

Šios dėžutės turi vieną skyrelį, tad jose visas maistas laikomas kartu. Jas paprasta prižiūrėti, nes nėra jokių skyrelių, pertvarėlių ar kitų užkaborių, kuriuose galėtų pasilikti maistas bei drėgmė ir sudaryti sąlygas bakterijų dauginimuisi.

Black and Blum sumustiniu dezute

Black and Blum sumuštinių dėžutė (žiūrėti)

 

Kelių skyrelių dėžutės

Tiems, kurie norėtų, jog maisto produktai dėžutės viduje nesusimaišytų, yra skirtos dėžutės su pertvarėlėmis. 

Šios pertvarėlės gali būti:

 - išimamos - jų priežiūra paprastesnė, nes galima išimti pertvarėlę ir ją išplauti atskirai, taip pat bet kuriuo metu dėžutė iš dviejų skyrelių gali virsti vieno skyrelio dėžute;

- neišimamos - priežiūra vis tiek išlieka sąlyginai paprasta, bet nėra tikimybės pertvarėlę pamesti. 

Black and Blum dėžutė maistui

Black and Blum Pietų dėžutė su išimama pertvarėle (žiūrėti)

Fresk užkandžių dėžutė

Fresk užkandžių dėžutė su neišimama pervarėle (žiūrėti)

 

Vieno arba dviejų aukštų dėžutės

Rinktis kelių skyrelių ar kelių aukštų dėžutę yra daugiau skonio reikalas. Tiesa, kelių aukštų dėžutės gali būti didesnio tūrio, negu kelių skyrelių dėžutės, tačiau tai labai priklauso nuo modelio. Kelių aukštų dėžutės labai praverčia, jiegu norime, kad skirtingti maisto produktai neturėtų jokio tarpusavio kontakto, nesusimaišytų savo tūriu ar kvapais. 

Fresk dėžutė iš nerūdijančio plieno

Fresk vieno aukšto dėžutė iš nerūdijančio plieno (žiūrėti)

Konges Slojd dviaukštė dėžutė maistui

Konges Slojd dviaukštė dėžutė iš nerūdijančio plieno (žiūrėti)

 

Dėžutės sandarumas

Visos dėžutės užsidaro taip, kad jų turinys nepatektų į išorę, tačiau ne visos jos pritaikytos maistui, kuriame yra skysčio (salotos su padažu, troškinys, skysta košė ir t.t.). Taigi pagal šį bruožą dėžutes galima suskirstyti į tinkamas sausam ir skystesniam turiniui. O ieškant itin sandariai užsidarančios dėžutės sriuboms, derėtų  atkreipti dėmesį į maisto termosus. Žinoma, tos dėžutės, kurios tinka skystesniam turiniui tiks ir sausam, tačiau jų uždarymo mechanizmas bus sudėtingesnis ir įveikiamas ne visiems vaikams, priklausomai nuo jų amžiaus.

Dėžutės sausam turiniui

Vaisiams, daržovėms, sumuštiniams, riešutams, blynams, uogoms ir t.t. puikiai tinka sandariai užsidarančios dėžutės, turinčios paprastesnį uždarymo mechanizmą.

Fresk nerūdijančio plieno dėžutė

Fresk nerūdijančio plieno dėžutė užkandžiams (žiūrėti)

Dėžutėms sausam ir skystesniam turiniui

Šio tipo dėžutės turi sandaresnį uždarymo mechanizmą, tad gali būti naudojamos tiek sausam, tiek skystesniam turiniui (troškiniams, košėms, maistui su padažu). Tačiau renkantis tokią dėžutę, svarbu atsižvelgti į vaiko amžių ir jo galimybes dėžutę saugiai atidaryti bei uždaryti.

Pulito dėžutė

Pulito dėžutė iš nerūdijančio plieno su silikoniniu intarpu (žiūrėti)

Maisto termosai

Tai dar viena maisto indelių kategorija. Žinoma, jie tinka ir sausam maistui, tačiau neretai jų tūris būna kiek mažesnis, negu paprastų dėžučių. Maisto termosai užsidaro labai sandariai ir tinka netgi sriuboms transportuoti. Jie taip pat turi ir temperatūros palaikymo funkciją, tad šilto maisto temperatūrą neretai išlaiko net iki 6 valandų.

Konges Slojd maisto termosas

Konges Slojd maisto termosas iš nerūdijančio plieno (žiūrėti)

Uždarymo mechanizmas

Šis kriterijus yra svarbus, kai renkame dėžutę mažesniam vaikui, kuris dar fiziškai dėl savo amžiaus negali būti įvaldęs sudėtingesnių mechanizmų. Žinoma, kuo paprastesnis uždarymo mechanizmas ir kuo lengviau dėžutė atsidaro, tuo mažesnis jos sandarumas. Bet paprasto uždarymo dėžutės neretai yra labiausiai pageidaujamos darželinukų amžiaus vaikų grupėje.

 

Dėžutės, uždaromos silikoniniais dangteliais

Tokio tipo dėžutės tinka tik sausam maistui, tačiau yra labai patogios atidaryti ir uždaryti mažesniems vaikams.

Konges Slojd dėžutės maistui

Konges Slojd dėžutės iš nerūdijančio plieno su silikoniais dangteliais (žiūrėti)

Dėžutės su kabliukais

Reikalauja kiek daugiau įgūdžių, negu dėžutės su silikoniniais dangteliais, tačiau vaikams nuo maždaug trijų metų amžiaus šis uždarymo-atidarymo mechanizmas jau gali būti įveikiamas gana paprastai.

Konges Slojd dezute

Konges Slojd dviaukštė dėžutė iš nerūdijančio plieno (žiūrėti) 

Dėžutės su gumomis

Šios dėžutės turi dangtelius, kurie papildomai tvirtinami guma. Jos uždėjimas tikrai nelengvas iššūkis mažesniems vaikams, tad sakyčiau, jog būtent apie šias dėžutes verta galvoti vaikams bent jau nuo 5 metų amžiaus.

Fresk dėžutė iš bambuko

Fresk dėžutė iš bambuko (žiūrėti)

Užsukamos dėžutės

Tai daugiau ne dėžutės, tačiau termosai. Didžioji dalis jų, paprastai, turi ir temperatūros palaikymo galimybę. Priklausomai nuo vaiko įgūdžių, mažyliai nuo 4 metų jau galėtų naudotis tokiais termosais, tik visuomet svarbu atsižvelgti, jog maistas jame nebūtų pernelyg karštas, kitu atveju kyla rizika apsideginti. 

Fresk maisto termosas

Fresk užsukamas maisto termosas (žiūrėti)

 

Tai štai pagrindinė informacija, kurią derėtų žinoti siekiant išsirinkti pačią tinkamiausią dėžutę savo vaikui. Jeigu perskaičius straipsnį dar kyla klausimų ir noris pasitarti - laukiame jūsų laiško info@naturoti.lt