Prekių katalogas

Vanduo plastiko buteliuose

  • Ar jis tinkamas vaikams? 

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    19.10.2020


    Ne paslaptis, jog vanduo – pats geriausias gėrimas suaugusiems, ir vaikams. Būtent todėl prekyboje galima pasirinkti iš begalės rūšių vandens. Nors vanduo gaunamas iš skirtingų šaltinių ir gręžinių, o jo mikroelementų sudėtis varijuoja, vis tik beveik visą parduotuvėse randamą vandenį vienija vienas dalykas – didelė dalis jo išpilstoma į pastikinius butelius. Todėl klausimas – ar gali tokį vandenį gerti vaikai?


    Vandens tarša mikroplastiku

    Pasaulyje gana plačiai nuskambėjo žurnalistų grupės OrbMedia 2018 metais publikuoti tyrimo duomenys, kurie skelbė, jog ištyrus daugiau kaip 250 vandens butelių iš 11 skirtingų tiekėjų, 93 procentuose buvo rasta plastiko dalelių. Tyrėjai rašo, jog kai kurios aptiktos dalelės buvo pakankamai didelės, jog keliaudamos virškinamuoju taktu išskirtų sveikatai kenksmingas medžiagas. Kitos – tokios mažos, jog iš virškinamojo trakto gali patekti į kraujotaką, iš ten į kepenis ir čia kauptis. Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) susidomėjo šia informacija ir ketina paskelbti savo rekomendacijas dėl geriamo vandens iš plastikinių butelių. 

    Tuo tarpu National Geographic cituoja kitą mokslininkų grupę, kurie teigia, kad ,,kuo didesnė aplinkos temperatūra, tuo daugiau dalelių iš plastiko atsipalaiduoja ir patenka į gėrimus ir maistą‘‘. Tad primygtinai rekomenduoja vandenį plastikiniuose buteliuose laikyti vėsioje vietoje, jokiu būdu nepalikti kaistančiame automobilyje vasarą, ant tiesioginių saulės spindulių ar juo labiau, šildyti vandenį plastikiniame butelyje.

    Kita vertus, JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) teigia, jog plastikiniai buteliai yra visiškai saugūs sąlyčiui su gėrimams su sąlyga, jog nebus kokiu nors būdu paveikta butelio struktūrai. Tad galima tikėtis, jog laikantis saugumo rekomendacijų (netraiškyti, nedeformuoti butelio, nepažeisti jo struktūros, nekaitinti) vanduo butelyje išliks saugus.

    Nežinau kaip Jums, bet man ši dviprasmiška informacija nesukelia daug pasitikėjimo vandeniu, išpilstytu į plastikinius butelius, tad ne tik kad nesinori jo duoti savo vaikui, bet ir gerti pačiai. Na, bet čia jau tikėjimo ir pasitikėjimo klausimas.


    Fluoridai


    Fluoras yra natūraliai aptinkamas mineralas, kurio kiekis vandenyje varijuoja. Lietuvoje yra vietovių, kuriose fluoro kiekis vandenyje pernelyg didelis, tačiau visur kitur jo trūksta. Būtent dėl šios priežasties vanduo buteliuose gali būti dirbtinai papildomas fluoru. Amerikoje atlikti moksliniai tyrimai patvirtino, jog 200 milijonų žmonių, kurie dešimtečiais gėrė fluoruotą vandenį, nepatyrė jokių sveikatos problemų. Tai leido suformuluoti išvadas, jog vandens fluoravimas yra saugu ten, kur jo natūralus kiekis vandenyje neviršija normos. Vis dėlto prieš siūlant vaikams fluoru papildytą vandenį iš butelio turėtumėte žinoti natūraliai vandenyje aptinkamo fluoro kiekį savo vietovėje, jog nesudarytumėte sąlygų vystytis fluoroze, kuriai ypatingai jautrūs ikimokyklinio amžiaus vaikų dantys.


    Vanduo iš butelio kūdikio mišinėliui

    Didžiosios Britanijos visuomenės sveikatos buras (NHS) nerekomenduoja naudoti vandens iš butelių kūdikio mišinėlių gamybai, nes jame gali būti aptinkama per dideli kiekiai natrio ir sulfatų. Jeigu neturite kito pasirinkimo, tuomet patikrinkite jog ant etiketės Na kiekio būtų mažesnis negu 200 miligramų (mg) viename litre. Sulfatų (SO ar SO4) kiekis neturėtų būti didesnis negu 250 miligramų viename litre.


    Vandens buteliuose kokybės reguliavimas Lietuvoje

    Pasirodo, jog natūralus mineralinis vanduo ir šaltinio vanduo turi griežtus Sveikatos apsaugos ministerijos nustatytus kokybės reikalavimus. O mineralizuotas ir geriamas vanduo griežtų kokybės reikalavimų neturi. Tad būkite atidūs, kokį vandenį renkatės ypatingai tada, kai kalba eina apie vaikus ir besilaukiančias moteris.


    Tad kaip gi elgtis?

    Žinoma, jeigu savo vaikui vieną kartą duosite vandens iš plastikinio butelio, kuris buvo paliktas saulėje, nieko nenutiks, tačiau reikia žinoti, jog kenksmingų medžiagų poveikis gali būti suminis, tai yra kauptis ir kada nors pasireikšti organų funkcijos sutrikimu ar genetinėmis mutacijomis. Dar trūksta tai įrodančių mokslinių įrodymų, kuriuos surinkti nėra taip jau paprasta, nes norint atlikti ekperimentus su žmonėmis, reikia ne tik surinkti daug savanorių, kurie sutiktų būti potencialiai žalojami, bet tai daryti eilę metų iš eilės tam, kad paaiškėtų rezultatai. Tad kol kas griežtų rekomendacijų vandens iš plastikinių butelių vartojimui nėra. O norėdami kaip įmanoma apsaugoti savo vaikus nuo potencialių pavojų, vadovaukitės žemiau pateiktomis rekomendacijomis.


    Rekomendacijos:

    - Svarbiausia saugumas - duokite ištroškusiam vaikui vandens nors ir iš plastikinio butelio, jeigu tuo metu kito vandens šaltinio po ranka nėra;

    - Pasirūpinkite saugiu vandeniu užpildyta vaiko gertuve iš stiklo ar nerūdijančio plieno ir visuomet turėkite ją šalia; 

    - Nepalikite plastikinio butelio su vandeniu saulės atokaitoje, karštame automobilyje ar kitur, kur jį gali paveikti aukšta temperatūra;

    - Jeigu nėra kito pasirinkimo, rinkitės šaltinio vandenį, geriau stikliniame butelyje;

    - Sužinokite, kokia yra padėtis su fluoro kiekiu vandenyje Jūsų vietovėje ir pagal tai venkite vandens su papildomu fluoro kiekiu arba atvirkščiai, jį rinkitės;

    - Nenaudokite vandens iš plastikinio butelio kūdikių mišinėlių gamybai; o jeigu neturite kito pasirinkimo, kūdikio mišinėliui rinkitės vandenį, kuriame yra ne daugiau kaip 200 mg Na ir ne daugiau kaip 250 mg SO ar SO4.