Prekių katalogas

Pateiktas siūlymas uždrausti PFAS naudojimą Europos Sąjungoje

  • Europa imasi ryžtingų veiksmų siekdama apsaugoti mus ir Žemę nuo žmonijos kuriamų kenksmingų medžiagų

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)

    2023-02-09

    Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) savo tinklapyje paskelbė informaciją apie teikiamą pasiūlymą uždrausti perfluoralkilintų ir polifluoralkilintų cheminių medžiagų (PFAS) naudojimą Europos Sąjungoje.

    Patį ECHA  pranešimą galite rasti čia, o šiame straipsnyje pateiksiu jo santrumpą ir peržvelgsiu, kodėl tai svarbu mums visiems.

     

    PFAS - siekiama uždrausti ES

     

    Vokietija kartu su kitomis šalimis teikia siūlymą ECHA

    Vokietijos Federalinė vyriausybė, Danija, Nyderlandai, Norvegija ir Švedija ES cheminių medžiagų agentūrai ECHA pateikė siūlymą dėl PFAS naudojimo Europos Sąjungoje. Šiuo 2023 metų sausio 13 dieną pateiktu dokumentu siekiama sumažinti PFAS patekimą į aplinką ir norima produktus bei procesus padaryti saugesnius žmonėms. Pakeitimai būtų taikomi visai PFAS cheminių medžiagų grupei, į kurią patenka apie 10 000 junginių. Siūlymas įtraukia draudimus PFAS gaminti, naudoti ir tiekti rinkai.

    Vokietijos aplinkos ministrė Steffi Lemke pranešime spaudai pabrėžė, jog kreipimusi į ECHA pasiektas svarbus etapas, reikalingas siekiant sustabdyti vis didėjančią aplinkos taršą, prie kurios prisideda ir ši, ypač daug problemų sukurianti cheminių medžiagų grupė.

    Peteris van der Zandtas, ECHA rizikos vertinimo direktorius, sakė: „Šis svarbus penkių valdžios institucijų pasiūlymas remia ES cheminių medžiagų strategijos ir Nulinės taršos veiksmų plano užmojus. Dabar mūsų moksliniai komitetai pradės vertinimą ir nuomonės formavimą. Nors tokio plataus pasiūlymo su tūkstančiais medžiagų ir daugybe naudojimo būdų įvertinimas bus sudėtingas, mes esame pasiruošę."

    Taigi, sniego gniūžtė jau paleista, tikimės, kad riedėdama žemyn sugebės pasiekti savo tikslą ir sumažins aplinkos taršą šiomis, potencialiai pavojingomis, medžiagomis. 

     

    Kuo pavojingos ir kur randamos PFAS?

    Perfluoralkilintų ir polifluoralkilintų cheminių medžiagų grupė yra labai didelė ir apima tūkstančius cheminių junginių. Šios cheminės medžiagos kaupiasi organizme ir aplinkoje. 

    Naujausia JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro (CDC) apžvalga vardija daugybę su PFAS poveikiu susijusių padarinių sveikatai, įskaitant vėžį, kepenų pažeidimą, sumažėjusį vaisingumą ir padidėjusią astmos bei skydliaukės ligų riziką. Tačiau reikia paminėti, kad mokslininkai dar tik pradeda iš tikrųjų suprasti PFAS poveikį mūsų sveikatai, todėl artimiausiu metu tikrai galime sulaukti dar naujesnės bei išsamesnės informacijos.  

    PFAS cheminės medžiagos pritaikomos itin plačiai - nuo pramoninių procesų iki namuose naudojamos tekstilės, nelimpančių keptuvių, virtuvės reikmenų, maisto pakuočių, kosmetikos. Patekusios į aplinką šios cheminės medžiagos beveik nesuyra, todėl yra vadinamos „amžinomis cheminėmis medžiagomis“. Štai kodėl jų poveikį pajausti galime ne tik mes ar mūsų vaikai, bet ir žmonių tolimos ateities palikuonys.

     

    Vartojimas auga

    ECHA pranešime rašoma, jog PFAS išmetimo nesumažinus iki minimalaus, žmonės, augalai ir gyvūnai pajus vis stipresnį jų poveikį, o nesiėmus veiksmų, per ateinančius 30 metų į aplinką pateks apie 4,4 mln. tonų šių cheminių medžiagų. 

    Penkių šalių paruoštame kreipimesi pateikiamas PFAS medžiagos, naudojamos tekstilės imprengavimui siekiant ją padaryti atsparesnę vandeniui ir purvui, pavyzdys. Jos sunaudojimas 2020 metais siekė 92 tūkst. tonų, iš jų į aplinką pateko 23 tūkst. tonų. Netaikant jokių draudimo priemonių, per 30 metų į aplinką patektų 1 400 000 tonų šios medžiagos. Tuo tarpu taikant visišką naudojimo draudimą, emisija per 30 metų siektų 66 tūkst. tonų per metus. 

     

    Pokyčių tikėtis galima jau 2025 metais

    Manoma, kad nuo siūlymo teikimo gali praeiti metai iki tol, kol bus nuspręsta ar PFAS chemines medžiagas iš tiesų reikia uždrausti naudoti. Tai būtų vienas didžiausių cheminių medžiagų draudimų Europoje, o įmonės būtų priverstos savo gamybos procesuose ieškoti alternatyvų maždaug 10 000 PFAS junginių. 

    ECHA Rizikos vertinimo (RAC) ir Socialinės ir ekonominės analizės (SEAC) komitetai pirmiausia įvertins, ar PFAS draudimas suderinamas su ES cheminių medžiagų reglamentu (REACH). Tada bus atliktas mokslinis vertinimas ir konsultuojamasi su pramonės atstovais. 

    ECHA teigia, kad dviejų komitetų vertinimas gali užtrukti ilgiau nei įprastai. Tada prie sprendimo prisidės Europos Komisija ir ES valstybės narės. Šiuo metu tikimasi, kad galutinis nutarimas bus priimtas 2025 m. 

    Pagal pasiūlymo projektą įmonėms būtų suteikiamas laikotarpis nuo 18 mėnesių iki 12 metų pristatyti alternatyvias medžiagas, priklausomai nuo jų prieinamumo. „Daugeliu atvejų tokių alternatyvų šiuo metu nėra, o kai kuriais atvejais jų gali ir niekada nebūti“, – teigia šalys. Todėl įmonės jau dabar turėtų pradėti ieškoti pakaitalų. 

     

    Drąsa kovoti už savo sveikatą

    Jau ne kartą esu minėjusi, kad mokslas bėga paskui pramonę. Štai ir šiuo atveju - PFAS grupės medžiagos pramonėje pradėtos naudoti 1940 metais. Ir štai, prireikia 80 metų aktyvaus šių medžiagų naudojimo, kad pagaliau būtų atkreipiamas dėmesys į jų poveikį žmogaus sveikatai. Kaip ir sakė Vokietijos aplinkos ministrė Steffi Lemke - siūlymas uždrausti PFAS naudojimą pramonėje yra labai svarbus žingsnis. Žinoma, nebūtinai ECHA išvados bus PFAS nenaudai, tačiau siekimas uždrausti šias medžiagas yra garsus pareiškimas - mes nebenorime, kad nepatikrinto saugumo medžiagomis būtų žalojama mūsų sveikata ir teršiama Žemė. Toks jausmas, kad po truputėlį įgyjame drąsos ne tik stoti prieš save - keisti įpročius ar, kartais, aukoti patogumą, bet ir prieš milijoninius turtus valdančias pramones, kurios, dažniausiai, ieško joms naudingų ir veiksmingų sprendimų neatsižvelgdamos į žmonių saugumą ir jų gerbūvį. Už tai turime pakovoti patys. Tik įdomu, kur gi kitos Europos šalys? 

    Nuorodos:

     https://echa.europa.eu/de/-/echa-publishes-pfas-restriction-proposal.

    https://www.spiegel.de/wissenschaft/mensch/pfas-deutschland-will-ewige-chemikalien-in-der-eu-verbieten-a-f30632f8-39e2-4b6a-bc64-c93632b26251