Kūdikio odelės apsauga nuo šalčio
-
Gili žiema, žvarbus ruduo ar šaltas pavasaris nėra priežastis sėdėti užsidarius namuose. Juo labiau vaikams, kuriems kaip oras būtinos galimybės pajudėti bei susipažinti su pasauliu. Be abejonės, mūsų pareiga pasirūpinti, kad jie tai darytų saugiai, todėl visada pravartu žinoti, kaip apsaugoti mažųjų odelę nuo kenksmingo šalčio poveikio.
Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)
Sukantis metų ratui šaltasis metų laikas mus pasitinka siūlydamas nukritusią temperatūrą ir smagias žiemos pramogas. Vaikams pramogos yra nuostabus būdas pajudėti ir džiaugsmingai praleisti laiką. Tuo tarpu mūsų patys mažiausieji žiemos pramogomis dar nesimėgauja, tačiau visada gali turėti daug naudos iš pabuvimo lauke, kvėpavimo grynu oru ar miegojimo šiltame vežimėlio guolyje.
Kadangi mažyliai nedaug juda arba lauke mėgsta ir pamiegoti, jie pagamina mažiau juos šildančios energijos, tad gali būti linkę greičiau pakliūti į šalčio spąstus. Visada galime to išvengti žinodami, kaip tinkamai pasirūpinti mažylio odele.
Nuolatinis rūpestis
Mažylio oda rūpintis reikia nuolatos. Sveika odelė bus atsparesnė nepalankiems aplinkos veiksniams. Todėl tinkami odos priežiūros įpročiai turėtų susiformuoti kuo anksčiau. Taigi priežiūra prasideda dar namuose ir apima mūsų odos priežiūros rutiną bei gyvenimo būdą.
Kūdikio maudymas
Vandens temperatūra neturėtų būti aukštesnė, negu 36 laipsniai. Žiemą maudymo trukmė galėtų būti trumpesnė, tai padės išvengti odos sausumo. O maudymo priemones derėtų pasirinkti kuo švelnesnes, kad nedirgintų odelės ir nepažeistų jos vientisumo. Jeigu dar nesate šių priemonių pasirinkę, visada galite pasidairyti Naturoti lentynose (rinktis).
Namų drėgmė ir temperatūra
Prasidėjus šildymo sezonui drėgmė namuose nukrenta. Neretai ji nesiekia net 30 procentų, tuo tarpu žmogui optimali santykinė oro drėgmė yra apie 50 %. Drėgmę palaikyti padeda žemesnė patalpų temperatūra (paprastai žiemą pakanka 19-20 laipsnių) bei, jeigu reikia, naudojamas oro drėkintuvas. Manoma, kad kūdikiai, kurių namuose palaikoma komfortiška, tačiau ne pernelyg didelė temperatūra, geriau adaptuojasi prie temperatūros pokyčių, mat sukuriamas mažesnis temperatūrų skirtumas tarp namų ir lauko.
Hidratacija
Vaikas turi gauti pakankamai skysčių. Nėra reikalo juos kūdikiui siūlyti lauke, jeigu išeinama trumpam ar visai šalia namų, tačiau reikia užtikrinti, kad būdamas namuose mažylis bus tinkamai hidratuotas. Krūtimi maitinamiems kūdikiams papildomai vandens duoti nereikia (bent iki primaitinimo pradžios), tačiau svarbu leisti mažyliui žįsti tada, kai jis užsinori. Krūtį ar vandens (nežindomiems ar didesniems kūdikiams) galima pasiūlyti ir prieš einant į lauką. Jeigu lauke numatote pabūti ilgiau, pasiruoškite, kad gali tekti mažylį pažindyti ar duoti jam atsigerti vandens.
Odos priežiūros priemonės
Sveikai kūdikio odelei nebūtina naudoti jokių kremų. Pakanka mažylį maudant į vandenį įleisti saują avižų dribsnių (drobiniame maišelyje) arba panaudoti specialias priemones, kurios pamaitina odelę (pvz.: Rosenrot vonios miltelius). Tačiau jeigu ji linkusi sausėti, yra atopiška, pasireiškia vietinio pažeidimo požymiai, bėrimai, tuomet priežiūra turėtų būti intensyvesnė. Sausėjančiai odelei rekomenduojama naudoti drėkinančius aliejus skystame ar kietame pavidale (pvz.: Rosenrot kūno sviestas ar Earth Sense Organics kakavos sviestas). Jeigu odelės pažeidimai rimtesni, gali prireikti priemonių, kurias paskirti turėtų gydytojas.
Ruošiamės į lauką
Taigi nuolatos besirūpindami kūdikio odele, prisidedame prie jos sveikatos ir atsparumo aplinkos veiksniams. Atlikę šiuos namų darbus pradedame ruoštis į lauką. Apie ką gi turėtume pagalvoti?
Oro temperatūra
Jeigu oro temperatūra nukrinta mažiau 10-15 laipsnių šalčio, reikia gerai pagalvoti ar verta su kūdikiu eiti laukan. Kartais tai neišvengiama, nes reikia kur nors nuvykti, tačiau tokiu atveju svarbu vaiką tinkamai aprengti bei nepamiršti veido odelės apsaugos.
Apranga
Jeigu norime šiltai aprengti kūdikį, veiksmingiausias būdas yra drabužių sluoksniavimas. Geriausia, jeigu prie kūnelio glundantys drabužiai būtų pagaminti iš merino vilnos. Jie padeda palaikyti kūno temperatūrą ir neleidžia perkaisti. Viršutiniai rūbeliai gali būti pagaminti ir iš kitų, Jums patinkančių audinių. Taip pat kūdikio aprengimas priklauso nuo to, kur jis lauke bus. Jeigu kūdikis šiltai miegos lopšyje temperatūrą saugančiame vokelyje, jo aprengimui galima panaudoti mažiau sluoksnių. Tačiau jeigu kūdikis didesnis, domisi aplinka ir planuojate jį supažindinti su žiemos grožiu, tada gali būti reikalingas dar vienas papildomas sluoksnis. TInkama kepurė, pirštinės ir apavas taip pat labai svarbūs siekiant, kad mažylis nesušaltų.
Kremas veido odelei
Kūdikių veido odelė labai plona ir šaltis gali gana greitai ją pažeisti. Todėl svarbu naudoti tinkamą apsaugą kremo pavidalu toms veido vietoms, kurių uždengti negalime. Jeigu kūdikio odelė turi atopinio dermatito ar kitos ligos požymių, gali būti vertinga dėl jos priežiūros šaltuoju metų laiku pasitarti ir su šeimos gydytoju. Kitiems vaikučiams rekomenduojama naudoti veido kremą, pagamintą iš kuo saugesnių medžiagų. Tokį kremą galite rasti ir Naturoti lentynose. Elfeya apsauginis kremas nuo šalčio patikimai saugo odelę net iki -15 laipsnių šalčio. Kaip jau kalbėjome anksčiau, jeigu temperatūra žemesnė, kūdikių vesti į lauką nerekomenduojama.
Dar vienas momentas, kurį šaltuoju metų laiku dažniausiai pamirštame - apsauga nuo saulės. Taip, net ir žiemą gali tekti mažylio odelę patepti SPF kremu todėl, kad tam tikromis dienomis ultravioletinės spinduliuotės indeksas gali būti labai aukštas. Taip pat sniegas atspindi dalį ultravioletinių spindulių. Ypatingai apsauga nuo saulės svarbi būnant kalnuose, kur dėl retesnio oro odą veikia dar stipresnė ultravioletinė spinduliuotė. Tokiu atveju mažylio odelę tepkite kremu, saugančiu nuo šalčio, tuomet papildomai SPF kremu. Ultravioletinės saulės spinduliuotės indeksą Lietuvos vietovėse galite pasitikrinti Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos tinklapyje.
Taip pat prieš einant į lauką patikrinkite, kad kūdikio sauskelnės būtų sausos ir švarios. Būnant lauke nutiks visko, bet kuo ilgiau odelė bus sausoje aplinkoje, tuo kūdikiui bus sveikiau.
Laikas
Dažniausiai šeimos rutina ir kūdikio įpročiai patys padiktuoja laiką, kada išsiruošiama į lauką. Vis tik būtų saugiausia, jeigu laikas lauke sutaptų su šilčiausiomis dienos valandomis, kuomet saulė šildo Žemę. Žiemą tai nutinka maždaug tarp 11 ir 15 valandos dienos.
Buvimas lauke yra be galo reikalingas visiems, net ir kūdikiams. Žinodami, kaip pasirūpinti savo mažyliu, išvengsime kenksmingo šalčio poveikio ir galėsime žiemos malonumais mėgautis saugiai.