Prekių katalogas

Ar jūsų vaikas pasiruošęs vasarai?

  • Viskas, ką reikia žinoti šylant orams

    Straipsnio autorė - Raimonda Valaikaitė (gydytoja, Naturoti įkūrėja)


    Ir vėl artėja vasara! Šiltas oras, mažiau drabužių, basos kojos, vandens pramogos, kelionės, piknikai ir daug laiko, praleisto gryname ore. Štai su kuo asocijuojasi vasara. Iš tiesų, išsinėrę iš šiltų drabužių, tampame daug aktyvesni ir skubame pasimėgauti gerais orais. Nes, nori nenori, vasara vis tiek praeis. Bet kartais iš to smarkumo šiek tiek persistengiam. Nusvylame saulėje, apsibalnojame kelius, prisispaudžiame pūslių ant pėdų ar prisiverdame dar daugiau košės. Visko gali nutikti ir vaikams. Normalu, toks gyvenimas. Bet yra žingsnių, kuriuos galime padaryti tam, kad kuo daugiau laiko turėtume džiaugtis gerais orais, o ne spręsti problemas, kurių galėjo ir nebūti.

    Šiame straipsnyje rasite pagrindinius klausimus, kuriuos derėtų apmąstyti dar prieš prasidedant vasarai:

    - apsauga nuo saulės;

    - apsaugos važiuojant paspirtuku, riedlente, dviračiu ir t.t.;

    - apsauga nuo kraujasiurbių;

    - maudynių apranga ir apsaugos;

    - tinkama avalynė;

    - automobilinė kėdutė;

    - vaistinėlė. 

     

    Keliaukime į vasarą saugiai! 

    Apsauga nuo saulės

    Apsauga nuo saulės


    Saulė vasarą itin džiugiai ir aktyviai kviečia maudytis jos spinduliuose. Daugelis mūsų tai darome su malonumu. Saulė labai patinka ir vaikams. Tačiau turime prisiminti, kad jų odelę taip pat veikia kenksmingi saulės spinduliai. Jiems taip pat labai reikalinga apsauga nuo saulės. Tad štai patarimai, kurie leis vaikams saugiai mėgautis saule.

     

    • Pavėsis. Geriausiai nuo saulės saugo tiesiog nebūti jos atokaitoje pačiomis aktyviausiomis valandomis (tarp 10 ir 16 val.). Jeigu yra galimybė, tokiu laiku verčiau likti patalpose,  užsiimti namų ruoša ar užduotimis namuose. Jeigu pasirenkama būti medžių šešėlyje, vaikus vis tiek reikėtų ištepti kremu nuo saulės, nes kenksmingi spinduliai prasibrauna ne tik pro medžių šakas, bet ir atsispindi nuo aplinkinių daiktų. Daug saulės spindulių atspindi ir vanduo. Todėl jeigu būdami paplūdimyje naudojate pavėsinės ar palapinės tipo apsaugą nuo saulės, neapsigaukite, vandens atspindėti saulės spinduliai vis tiek gali pasiekti vaikus, tad naudokite kremą nuo saulės. Debesuotas dangus irgi praleidžia saulės spindulius, tad ilgesnį laiką pabuvus be apsaugos galima nudegti.
    • Drabužiai. Ilgomis rankovėmis, šviesių spalvų bei leidžiančių odai kvėpuoti natūralių pluoštų. Aš savo dukrai sezonui įsigyju lininį kelnių ir palaidinės/marškinių ilgomis rankovėmis kostiumėlį. Toks labai pasitarnauja plaukiant baidarėmis, būnant paplūdimyje (nesimaudant), žaidžiant smėlyje. Linas – natūralus pluoštas, jis leidžia odai vėsintis ir kartu saugo nuo saulės. 
    • Kepurė. Būtina praktiškai visada. Geriausia dengianti ne tik plaukuotą galvos dalį, bet ir kaklą, su snapeliu apsaugoti kaktą ir akis. Kūdikiai taip pat turėtų būti su kepurėmis. Taip pat galima rinktis kepures, kurios pagamintos iš audinio su integruota apsauga nuo saulės. UPV filtras gali sulaikyti net 96-98% ultravioletinių spindulių. Tokių kepurių galite rasti ir Naturoti parduotuvėje.
    • Kremas nuo saulės. Rinkitės kremą su mineraliniais filtrais, kurie nesuskaidyti iki nano dalelių – saugosite savo vaikus ir aplinką. Dar geriau, jeigu kremas turi kuo mažiau sudėtinių dalių, vadinasi, mažesnė tikimybė, jog kažkuri medžiaga dirgins vaiko odelę. Mažyliams iki 6 mėnesių amžiaus kremo naudoti nerekomenduojama, todėl tokio nerasite. Su tokiais mažyliais venkite būti saulės atokaitoje, nes jų termoreaguliacinė sistema nėra susiformavusi, jie greitai gali dehidratuoti, perkaisti. Saugių kremų nuo saulės ieškokite Naturoti lentynose.
    • Akiniai nuo saulės. Rinkitės tik tuos, kurie turi UV filtrą. Dalis akinių ,,nuo saulės“ turi tik tamsintus stiklus, deja, nuo saulės kenksmingų saulės spindulių jie neapsaugo.
    • Vanduo. Karštomis dienomis ypatingai svarbu gerti vandenį. Tegul vaikas šalia savęs nuolatos turi gertuvę, iš kurios gali atsigerti. Jeigu pamiršta tai padaryti – paraginkite jį. Gertuvę rekomenduočiau rinktis iš nerūdijančio plieno (saugiausia vaikams) arba stiklo (vyresniems, nes mažyliams kyla pavojus susižeisti). Šios dvi medžiagos, net ir veikiamos karščio, į vandenį neišskiria kenksmingų komponentų, nelyginant plastikas, kuris, jau įrodyta, karščio poveikyje vandenį gali ,,praturtinti“ mikroplastiko dalelėmis ar kitomis kenksmingomis medžiagomis. Iš nekenksmingų medžiagų pagamintų gertuvių pasidairykite Naturoti lentynose. Vaikams nesiūlykite šalto vandens. Atsivėsinimui geriausia gerti kūno temperatūros ar nedaug vėsesnį vandenį.

     

    Apsaugos važiuojant paspirtuku, riedlente ir t.t.

     

    • Šalmas. Būtinas važinėjantis dviračiu, paspirtuku, riedlente, riedučiais, elektriniu paspirtuku ir t.t. Tegul jis būna tvirtas, patikimas ir pritaikytas prie vaiko galvos dydžio, t.y. rinkdamiesi šalmą vaikui, jį matuokite.
    • Alkūnių, riešų, kelių apsaugos. Tikrai reikalingos dar tik pradedantiems ar nepatyrusiems važinėtojams. Ir taip pat – visiems kitiems. Net jeigu vaikas yra patyręs paspirtukininkas, tai dar nereiškia, kad jo kelyje nepasitaikys kliūčių. Riešo apsaugos sumažina dažnos traumos - stipinkaulio distalinės dalies lūžio riziką kritimo metu. Na, o alkūnių ir kelių apsaugos tikrai padeda apsisaugoti nuo nemalonių nubrozdinimų. Įsivaizduojate gilius kelių nubrozdinimus, kurie gyja dvi-tris savaites? Vidury vasaros? Gal verčiau nereikia...

     

    Repelentai

     

    Koks baisiausias miško žvėris? Sako, kad uodas. Ir iš tiesų, uodai gali sugadinti nuotaiką laiką leidžiant gamtoje, savo namų kieme ar kartais net ir mieste. Kaip jų atsikratyti? Niekas tiksliai nežino, nes jeigu žinotų, tai visi jau seniai tuo metodu naudotųsi. Galima išbandyti elektrinius prietaisus, žvakes, tinklelius, apyrankes, deginamą kavą ar užkalbėjimus. Bet turbūt geriausias metodas (be uodų pamėgtų teritorijų vengimo) yra drabužiai ilgomis rankovėmis. Jie tikrai puikiai padeda apsisaugoti. Tik svarbu, kad būtų laisvi. Nes prie kūno prigludę plonesni drabužiai uodams nesudaro didesnių kliūčių. Atviroms kūno vietoms Naturoti parduotuvėje turime repelentą, kuris pagamintas iš nekenksmingų medžiagų. Juo reikia ištepti tas atviras kūno vietas ir tikėtis, kad uodams tas nepatiks. Kodėl tikėtis? Nes dar neteko išbandyti, tad galvos guldyti nesinori. Gamintojai teigia, jog tai veiksminga priemonė. Tinka ir vaikams. Jeigu keliaujate į šalis, kuriose plinta uodų pernešamos ligos, būtinai pasidomėkite apsisaugojimo, prevencijos ir gydymo galimybėmis dar prieš išvykstant.


    Erkės. Tas vasaros siaubas, nes gali pernešti labai nemalonias ligas. Viena jų – erkinis encefalitas - gali palikti žmogų neįgalų visam likusiam gyvenimui. Tad kaip nuo erkių apsisaugoti? Kuo toliau, tuo sunkiau tai padaryti, nes erkės plinta. Kurios jų užsikrėtę ligas sukeliančiais mikroorganizmais, o kurios – ne, pasakyti neįmanoma. Galima tik spėlioti pagal endemines zonas. Bet jos keičiasi. Todėl bene geriausias būdas apsisaugoti – būnant gamtoje nuolatos tikrinti kūną ar kur nors nelipa erkė. Taip pat derėtų nevaikščioti ten, kur nenušienauta žolė. Dar sako, kad galima dėvėti drabužius ilgomis rankovėmis, bet jie tik trukdo erkėms užlipti tiesiai ant kūno. Tačiau erkės moka puikiai prisitvirtinti prie drabužių ir nuo jų nuropoti ant kūno. Todėl grįžus iš gamtos drabužius būtina persirengti, o panaudotus gerai iškratyti ir išskalbti. Parduotuvėje esantis repelentas, gamintojų teigimu, padeda apsisaugoti ir nuo erkių. Patirtis parodys. Taip pat ramiau, kai pasiskiepiji nuo erkinio encefalito. Bent jau nesusirgsi sunkia ligos forma.
     

    Maudynių apranga ir apsaugos

     

    • Maudymosi kostiumėliai. Maudymuisi skirta apranga turi būti patogi. Dar geriau – jeigu maudymosi kostiumėlis turi integruotą apsaugą nuo kenksmingų saulės spindulių. Tokių galite rasti ir pas mus (ieškoti).
    • Apsaugos. Svarbiausia apsauga vaikui besimaudant vandens telkinyje, kiemo baseinėlyje, vonioje ar kur kitur yra dėmesys. Šalia būtinai turi būti suaugęs žmogus. Negalima kliautis, kad liemenė, plaukimo ratas ar antpečiai išgelbės vaiką nuo skendimo. Tai padaryti gali tik šalia esantis ir akylai besimaudančius vaikus stebintis žmogus. O plaukimo ratas, liemenė, antpečiai ar kitos priemonės yra tik pagalbinės. Taip pat svarbu prisiminti, jog negalima naudoti pripučiamų čiužinių ar kitų priemonių maudantis jūroje, nes jūros srovė gali labai greitai pagauti ir nunešti tolyn nuo kranto į atvirą jūrą.

     

    Tinkama avalynė

     

    Ši pastraipa yra iš mano profesinės srities. Kadangi esu vaikų ortopedė-traumatologė, man patinka kalbėti apie batus, o dar smagiau, jeigu mano suteikta informacija padės jums išsirinkti pačius tinkamiausius savo vaikui.

     

    • Basutės. Vasarą visada norisi lengvesnio apavo. Mažiau koją dengianti avalynė padeda pėdai mažiau prakaituoti. Bet vis tiek yra tam tikri reikalavimai, kurių reikėtų laikytis. Taigi mažesniems vaikams skirtos basutės turi būti tvirtesne užkulne, kad pėdutė būtų stabili. Maždaug nuo keturių metų galima rinktis basutes atvira užkulne, tačiau turėkite omenyje, kad vaikai daug bėgioja, karstosi, šokinėja, o atvira užkulnė mažiau stabilizuoja kulną, dėl ko kyla didesnis traumos pavojus.
    • Laisvalaikio bateliai. Didžioji sportinių batelių dalis atitinka reikalavimus, bet visada patikrinkite, kad padas nebūtų pernelyg minkštas ar kietas. Padas turi būti tvirtas po kulnu ir lankstytis tik ties priekine pėdos dalimi. Taip pat pageidautina, kad mažesnių vaikų bateliai tvirtai užsisegtų lipdukais, nes atsirišę raišteliai gali sudaryti sąlygas parkristi.
    • Botai. Čia daug filosofijos nėra. Botai nešiojami tik tada, kai lauke šlapia, tad bendras jų nešiojimo laikas nėra labai ilgas. Todėl ir reikalavimai jiems mažesni. Žinoma, jie turi gerai laikytis ant kojos, būti neperšlampami, o padas pakankamai solidus, kad nebūtų lengvai praduriamas, jeigu baloje, į kurią vaikas sugalvos įšokti, bus įkritęs nepastebėtas vinukas ar stiklo šukė.
    • Vandens batai. Rekomenduojami vandens pramogoms. Vaikams geriau pirkti tikrus vandens batus, o ne Crocs ar į juos panašaus tipo. Tikri vandens batai gerai laikosi ant kojos, sušlapusi pėda viduje neslidinėja. Tuo tarpu iš gumos ar putplasčio pagaminti ir vandeniui nepritaikyti batai sukelia riziką paslysti vandenyje, jie gali ir bet kada nusmukti bei nuplaukti pasroviui.

      

    Automobilinė kėdutė


    Vasara ar ne, automobilinė kėdutė visada turi būti puikios būklės. Tačiau sezonų kaita gali būti puikus priminimas kėdutę atidžiai apžiūrėti, išvalyti, o gal tiesiog patikrinti ar nereikia keisti kėdutės parametrų ir pritaikyti jos prie paaugusio vaiko. Na, o jeigu Jūsų vaikas jau pasiekė tokį amžių, kuomet kėdutė nebereikalinga, tada prisiminkite ir vaikui priminkite, kad automobilyje būtina segėti saugos diržus (tiek sėdint priekyje, tiek gale).

     

    Vaistinėlė

     

    Jeigu ruošiate savo vaistinėlę vasarai, atkreipkite dėmesį, kad ji būtų pritaikyta ir pagal vaiko amžių. Įsigykite spalvotų pleistriukų, negraužiantį dezinfekcinį tirpalą, vaikui tinkamų vaistų nuo skausmo. Aš visuomet rekomenduoju dėl vaistinėlės turinio pasitarti su vaistininku, kuris tikrai pasiūlys jums ir jūsų šeimai tinkamiausiais priemones.

    Vaistinėlės turinys ruošiantis vasaros sezonui:

    • Sterilūs pleistrai, tvarsčiai, bintas. Geriau įsigyti bent keletos dydžių pleistrų ir tvarsčių. Taip par mažesniems vaikams visada smagiau, jeigu pleistras yra papuoštas gražiais piešiniais ar vaikų mėgstamais herojais. Taip ir žaizdos gyja greičiau.
    • Dezinfekuojanti priemonė (Asept ar Octisept purškalas, Octenisept gelis ir pan.).
    • Tepalas ar putos nudegimams gydyti (negiliems ir paviršiniams, dėl didesnių nudegimų gydymo taktikos visuomet pasitarkite su gydytoju).
    • Vaistai nuo skausmo (Ibuprofenas, Paracetamolis).
    • Antialerginiai vaistai. Svarbu į alergijas linkusiems vaikams.
    • Vaiko vartojami vaistai. Kartais taip nutinka, kad suserga ir vaikai, jiems tenka vartoti vaistus. Viskas gerai, kol viskas vyksta įprasta vaga, bet vasarą esame šiek tiek daugiau atsipalaidavę, norime keliauti, kasdienius reikalus užgožia šiltų dienų ir smagių veiklų įspūdžiai. Tad visada iš anksto patikrinkite, jog turite pakankamai vaistų savo vaikui ir laiku suskubkite jų įsigyti. Ypatingai tai svarbu prieš išvysktant atostogauti į užsienio šalis. Skirtingose šalyse gali būti registruojami skirtingi vaistai, tad jums reikalingo vaisto galite tiesiog nerasti arba negalėti jo įsigyti be gydytojo išduoto recepto. 

     

    Jeigu visais šiais klausimais pasirūpinsime dar iki vasaros, manykime, kad vaikas bus pasiruošęs kaip įmanoma saugiau mėgautis vasaros nuotykiais. O vaikams, priklausomai nuo jų amžiaus ir aktyvumo visuomet galima priminti dar ir šias saugumo taisykles:

    • Nenardyti į vandenį žemyn galva nepažįstamuose vandens telkiniuose
    • Nebraidžioti nesaugiuose vandens telkiniuose, kur nesimato dugno
    • Stebėti įspėjamuosius ženklus maudymosi vietose ir niekada nesimaudyti, jeigu ženklai draudžia tai daryti.
    • Nesimaudyti be priežiūros
    • Vadovautis kelių eismo taisyklėmis

    Tegul vasara būna saugi ir įspūdinga!

    Raimonda